توضیحات کرباسیان درباره اخذ مالیات چهار درصد علی‌الحساب بر واردات قطعی

|
0 دیدگاه

مسعود کرباسیان گفت: اعضای اتاق بازرگانی در جلسات تصمیم گیری درباره دریافت مالیات علی‌الحساب بر واردات قطعی کالا به میزان چهار درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی از سوی دارندگان کارت های بازرگانی حضور داشتند و با این طرح موافق بودند. آن‌ها می‌توانند افرادی که صالح تشخیص می‌دهند را معرفی کرده تا از برنامه معاف شوند.

مسعود کرباسیان ، رئیس کل گمرک ایران در حاشیه برنامه امضای تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین سازمان بنادر و گمرک ایران درباره موضوعات مطرح شده پیرامون اخذ مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا  به میزان چهار درصد ارزش گمرکی و حقوق ورودی و دارندگان کارت‌های بازرگانی، توضیح داد: جلساتی بین وزات صنعت، معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی، گمرک ایران و اعضای اتاق بازرگانی برگزار شد و در این جلسات توافق کردیم که مالیات واردات به صورت علی‌الحساب چهار درصد اخذ کنیم.

وقتی سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات یک سال ورود می‌کند امکان دسترسی به کسانی که کارت‌های اجاره‌ای داشته اند ندارد، در نتیجه توافقی انجام شد که به موجب آن بتوانیم از آن‌ها چهار درصد مالیات علی‌الحساب دریافت کنیم.

وی افزود: در این جلسه تدابیری اندیشیده شد که عده‌ای از افراد لطمه نبینند، مثلا کسانی که خوش‌حساب هستند، پرونده دارند و به موقع سنوات خود را پرداخت می‌کنند و کسانی که اتاق بازرگانی با بررسی‌های خود آن‌ها را شناسایی کرده و معرفی می‌کند.

کرباسیان در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه برخی از اعضای اتاق بازرگانی نسبت به این موضوع اعتراض کرده اند  با تاکید بر اینکه اعضای اتاق بازگانی در این توافق حضور داشتند بیان کرد: صورت جلسه‌هایی وجود دارد که اعضای اتاق بازرگانی در این جلسات حضور داشته و نمایندگان آن‌ها موافقت خود را با این موضوع اعلام کرده اند.

او افزود: اعضای اتاق بازرگانی می‌توانند بررسی های لازم را انجام داده و کسانی که صلاحیت دارند را معرفی کنند تا از این طرح معاف شوند.

کرباسیان توضیح داد اقدام ما در زمینه دارندگان کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای توقع مراجع نظارتی از ما بوده است و ما وظیفه داشتیم برنامه‌ای بریزیم تا معوقات در دست ما نماند.

به گزارش ایسنا، محمد سعیدنژاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مراسم امضای تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات مابین سازمان بنادر و دریانوردی گمرک جمهوی اسلامی ایران که امروز نهم شهریور در ساختمان گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از کارهای مهم دولت تدبیر و امید طراحی و اجرای تجارت فرامرزی بوده است. این موضوع حتی مهم‌تر از ساختن چندین بندر به حساب ‌می‌آید و برای تسهیل امور گمرکی نقش مهم تری را ایفا می کند.

وی با بیان اینکه نگران بوده است که اتفاقات اخیر در حوزه قاچاق کالا که در بندر شهید رجایی اتفاق افتاد این دستاورد مهم را تحت‌الشعاع قرار دهد، گفت: اکنون سالهاست که بنادر کشور به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل شده‌اند. این بنادر در صادرات کالا نقش مهمی را ایفا کرده‌اند و در نتیجه برای امورات گمرکی و غیره ‌آن‌ها، نیاز به سیستم کنترل جامع و کاملی وجود داشت که تبادل اطلاعات در آن صورت بگیرد.

او با بیان اینکه تفاهم امروز گمرک و سازمان بنادر با جلسات کارشناسی صورت گرفته است، بیان کرد: این تفاهم انجام می شود و ما معتقدیم هر شش ماه یکبار نیاز به بازنگری وجود دارد. ما امیدواریم در این تفاهم نامه در جهت تسهیل امور حرکت کنند و شاهد کاهش قاچاق کالا در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه در سیستم قبلی امکان جعل اسناد وجود داشت گفت: وقتی اسناد دستی و با کاغذ تنظیم می‌شد امکان جابه‌جایی و بعضا جعل آن‌ها وجود داشت ولی اکنون با الکترونیکی شدن کلیه پروسه‌های واردات و صادرات کالا از بنادر دیگر امکان جعل و تخلف وجود ندارد.

وی تاکید کرد: امروز ارتباط کارشناس با افراد قطع شده است و همین موضوع به کاهش قاچاق کمک خواهد کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.