تکلیف اشتغال مشخص نیست

|
0 دیدگاه

زمانی که روحانی دولت را در دست گرفت، رشد اقتصادی کشور معادل منفی ۸/۶ درصد بود. این در حالی است که پس از گذشت سه سال از عمر این دولت، به یاری برجام و سیاست‌های اقتصادی دولت نه تنها تورم تک رقمی شد بلکه شاخص رشد اقتصادی نیز تاکنون به رقم ۴/۴ درصد رسیده است.

در دولت احمدی‌نژاد، با مسایلی از قبیل شکل‌گیری تحریم‌های جدید و سرسختانه تر علیه ایران، تورمی که تا ۴۰ درصد هم رسید، رشد اقتصادی منفی، دکل‌های گمشده، اختلاس‌های هزار هزار میلیارد تومانی، مدارک دانشگاهی جعلی دولتمردان، چهار برابر شدن قیمت دلار، صندوق‌های ارزی خالی باوجود بیشترین درآمد از فروش نفت مواجه بودیم و به عبارت دیگر به جرات می‌توان گفت بلایی نبود که سرمان نیامده باشد اما به یاری دلواپسان و رسانه‌های جمعی‌شان، انگار همه از وضع موجود راضی بودند، نه کسی اعتراضی می‌کرد و نه کسی اگر می‌خواست، می‌توانست اعتراضی داشته باشد.

با این حال به‌نظر می‌رسد در دولت روحانی ماجرا برعکس شده است و تمام اعتراض‌های فروخورده دولت قبل در این دولت خود را نشان می‌دهند. از جمله اینکه پس از برجام همان‌هایی که خود از تحریم‌ها حمایت کرده بودند، معترض بودند که چرا اثرات برجام را احساس نمی‌کنند و چرا همه چیز به حالت قبل برنگشته است؟ این قضیه با توجه به اینکه همین افراد خود از عوامل شکل گیری تحریم‌ها و ایجاد شرایط بعد از تحریم بودند و توقع‌شان از اینکه چرا دولت جدید وضعیتی که آنها در دولت احمدی‌نژاد ایجاد کرده بودند را درست نمی‌کند و اوضاع را به آنچه در دولت خاتمی بود برنمی‌گرداند، بیشتر به لطیفه‌ای بی‌مزه شباهت دارد تا واقعیت‌های اقتصادی و سیاسی کشور ما.

با این تفاسیر روحانی اگرچه در عمل به بسیاری از وعده‌های خود کند حرکت کرد اما موفق شد رشد اقتصادی را به ۴/۴ درصد برساند.

این قضیه در نهایت انگار بسیاری از افراد را خوشحال نکرد. تا آنجا که وزیر کار می‌گوید رشد اقتصادی باید حتما با ایجاد اشتغال باشد و وزیر کشور نیز اعتقاد دارد رشد اقتصادی ۴/۴ درصدی خوشایند نیست چراکه به علت صادرات نفتی به چنین رشدی دست یافته‌ایم.

در این حال این پرسش مطرح می‌شود که در دولت احمدی‌نژاد وقتی قیمت نفت به بالاترین حد خود رسید و این دولت موفق شد بیشترین درآمد حاصل از فروش نفت، از ابتدای تاریخ کشور تاکنون را در کارنامه خود به ثبت برساند، مگر رشد اقتصادی باز هم منفی نبود که الان چون مثبت بودنش را مدیون همان نفتی است که احمدی‌نژاد هم فروخت، نباید از آن خشنود باشیم؟

اگرچه در هر صورت این موضوع که وابستگی نفت باید به پایان برسد غیرقابل انکار است. هر دولتی که تا کنون روی کار آمده است تنها به وعده‌هایی در زمینه خروج از اقتصاد نفتی اکتفا کرده و در حالی که خود از خون نفت می‌مکید، شعار خروج از وابستگی به نفت را سر داده است. اما به هر حال می‌توان این اقدام روحانی را به عنوان اولین گام جهت ایجاد رونق اقتصادی در نظر گرفت.

چنانچه دولت بتواند سرمایه حاصل از فروش بشکه‌های نفت را در کنار تدابیر صحیح به کار بگیرد، رونق اقتصادی بالای هشت درصد، به طوری که در جامعه نیز مشهود باشد، چندان دور از دسترس نخواهد بود.

براساس این گزارش در حالی که آخرین گزارش‌ها نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول سال ۹۵ (با احتساب نفت) را ۴/۴ درصد عنوان کرده، وزیر کشور می‌گوید: این رشد به دلیل وابستگی به نفت، اصلا مناسب نیست چراکه مشکل رکود و بیکاری را حل نمی‌کند.

رشد اقتصادی را مدیون صادرات نفت هستیم

به گزارش اقتصادنیوز، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در سخنانی در اردبیل از روند رشد اقتصادی کشور انتقاد کرد و گفت: این رشد اصلا مناسب نیست. دلیل نارضایتی وزیر کشور از رشد ۴/۴ درصدی را می‌توان از دو منظر بررسی کرد؛ یکی نفتی بودن رشد اقتصادی و دیگری ناتوانی این رشد در ایجاد اشتغال و خروج اقتصاد از رکود.

در آخرین گزارش مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی سه ماهه اول سال ۹۵ با احتساب نفت ۴/۴ و بدون احتساب نفت ۹/۲ عنوان شده است. رقمی که به وعده‌های اخیر رییس‌جمهور، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی بسیار نزدیک است. چون آنان از مدت‌ها قبل عنوان کرده بودند که رشد اقتصادی در سال ۹۵ به رقم پنج درصد خواهد رسید. اما این رشد در سایه تقویت ارزش افزوده نفت حاصل شده و در حقیقت نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت هنوز ۹/۲ درصد است. همین گفته رحمانی‌فضلی هم نشان می‌دهد این رشد، از نظر دولت هنوز رشد مثبتی نیست.

مهم‌ترین دلیل نارضایتی رحمانی‌فضلی از این رشد وابستگی آن به نوسانات قیمت نفت است. امری که سبب می‌شود اقتصاد کشور وابسته به نوسانات جهانی نفت باشد و روی ثبات و آرامش را نبیند. این موضوع را وزیر کشور در سخنان خود هم عنوان کرده و گفته: ما با تکیه بر قیمت نفت که هر روز تغییر پیدا می‌کند، نمی‌توانیم در اقتصاد به ثبات و آرامش برسیم و تورم و رکود را کنترل کنیم.

رحمانی‌فضلی به تجربه برخی از کشورهای نفتی اشاره کرده که در زمان نوسان قیمت نفت حتی تورم ۴۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند و گفته تنها راه ما این است که وابستگی‌ خودمان را به نفت به شدت کاهش دهیم.

از طرف دیگر این مساله همواره عنوان شده رشد اقتصادی در صورتی مطلوب است که مدوام باشد و منجر به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم بارها عنوان کرده رشدهای زیر هفت یا هشت درصد نمی‌تواند منجر به ایجاد اشتغال در کشور شود. به همین دلیل می‌توان گفت بخشی از نارضایتی وزیر کشور از رشد اقتصادی کنونی، ناتوانی این رشد در ایجاد اشتغال کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در اردبیل به مساله بیکاری به‌عنوان بزرگ‌ترین دغدغه عمومی اشاره کرده و گفته: همه نظرسنجی‌های ما نشان می‌دهد بزرگ‌ترین دغدغه و نگرانی مردم بیکاری، تورم و گرانی است که به معنای واقعی همه اینها مردم را رنج می‌دهد و باید منطقی و درست حرکت‌ها و هدف‌گذاری‌ها را انجام دهیم.

بر اساس این گزارش، این تنها وزیر کشور نیست که نارضایتی خود از نرخ رشد اقتصادی را عنوان کرده. دیگر اعضای دولت هم از نرخ رشد اقتصادی کشور خشنود نیستند. از آن میان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها در سخنان خود عنوان کرده که مهم‌ترین مطالبه عمومی مردم ایجاد اشتغال است و نرخ بیکاری تنها با رشد هشت درصدی محقق می‌شود اما برای هر یک درصد رشد اقتصادی نیاز به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم نارضایتی خود را از رشد اقتصادی بارها عنوان کرده. علی طیب‌نیا هم سال گذشته زمانی که مرکز آمار نرخ رشد را برای سومین فصل متوالی مثبت اعلام کرد، گفته بود: این نرخ رشدها برای ما رضایتبخش نیست اما نشان می‌دهد قدم‌های اولیه به شکلی موثر و قاطعانه برداشته شده و امیدواریم در ادامه این نرخ رشد، افزایش پیدا کند در حدی که بتواند موقعیت اقتصادی ایران را در عرصه جهانی به طور قابل ملاحظه بهبود بخشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.