واردات به ۱۶.۷ میلیارد دلار رسید

جذب ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه خارجی در ۵ ماه

|
0 دیدگاه

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درپنج ماهه امسال ۷ میلیارد دلار سرمایه خارجی مصوب شد که تاکنون یک و شش دهم تا یک وهفت دهم میلیارد دلار آن جذب شده است .

سید حسین میرشجاعیان حسینی در نشستی با خبرنگاران گفت : در حالی که تراز تجاری خارجی کشور در سال ۹۲ منفی بود در سال ۹۴ برای اولین بار ۹۰۰ میلیون دلار از واردات فراتر رفت و مثبت شد.

وی افزود : در پنج ماهه نخست سال ۹۵ ارزش صادرات غیرنفتی ایران با رشد ۱۰ درصدی مواجه و واردات نیز کاهش یافت و بازهم با تراز تجاری مثبت مواجه هستیم.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و همچنین بعد از برجام گفت : امسال خروج از رکود را داریم و البته به علت اینکه شاخص های اقتصادی معمولا به تدریج در زندگی مردم نمایان می شود طول می کشد تا مردم آن را احساس کنند.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۵ رتبه ایران در درآمد سرانه ناخالص ملی یک پله افزایش یافت و به رتبه ۹۰ رسید. وی با بیان اینکه در شاخص سهولت انجام کسب و کار پیش از دولت یازدهم رتبه ۱۵۲ دنیا را داشتیم ، گفت : این رتبه هم اینک به ۱۱۸ رسیده است و امیدواریم امسال نیز کاهش یابد.

میرشجاعیان به عملکرد دولت در تولید نفت اشاره کرد و گفت : در سال ۹۴ توانستیم به تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت برسیم که ۲ و نیم میلیون بشکه آن را صادر می کنیم.

وی گفت : سهم نفت از بودجه در سال گذشته ۳۳ درصد بود که در پنج ماهه نخست امسال این سهم به ۲۰ درصد کاهش یافته است.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سهم مالیات در بودجه در سال گذشته ۳۹ درصد بود ، گفت : در ۴ ماهه اول امسال این سهم به ۵۷ درصد رسیده است.

میرشجاعیان با اشاره به تک رقمی شدن نرخ تورم گفت : پیش بینی ما این است که نرخ تورم در شهریورماه باز هم کاهش یابد و به رقم ۸٫۷ درصد برسد.

وی از راه اندازی سامانه ایران مجوز برای ساماندهی ۱۸۲۰ مجوز سازمان ها و وزارت خانه های مختلف در کشور خبر داد و گفت : تا کنون ۱۲۲۱ مجوز بررسی و شناسنامه دار شده است.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : گام بعدی این است که مجوزهای غیرضروری ادغام یا حذف شود تا سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار راحت تر بتوانند کار اقتصادی کنند.

وی افزود : درپنج ماهه امسال ۷ میلیارد دلار سرمایه خارجی مصوب شد که تاکنون یک و شش دهم تا یک وهفت دهم میلیارد دلار آن جذب شده است .

در مدت پنج ماهه اول سال‌جاری صادرات غیرنفتی کشورمان با ۱۰ و ۲۲ صدم درصد افزایش به ۱۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار رسید. این میزان در مدت مشابه پارسال ۱۷ میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار بود.

همچنین واردات کشورمان به مرز ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲ و ۸۵ صدم درصد کاهش نشان می‌دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.