جزییات آخرین وضعیت راه‌اندازی ۳۶ طرح ملی

|
0 دیدگاه

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه «تکمیل و راه اندازی ۳۶ طرح مهم و ملی» گفت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه، پنج طرح از ۳۶ طرح مهم و ملی با سرمایه گذاری پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغال یک هزار و ۸۵۰ نفر راه اندازی شده است.

حسین ابویی مهریزی افزود: با تکمیل و راه اندازی این ۳۶ طرح مهم و ملی ۱۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری وارد مرحله بهره برداری می شود.

وی با تاکید بر این که این طرح ها در ۲۰ استان کشور مستقر هستند و کل کشور از آن بهره مند خواهد شد، گفت: با تکمیل و راه اندازی این طرح ها ۱۳ هزار و ۳۰۰ شغل مستقیم ایجاد می شود.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره شاخص های انتخاب این طرح ها گفت: این ۳۶ طرح با توجه به نقشی که می توانند در کمک به صادرات غیرنفتی کشور، تامین مواد اولیه برای زنجیره تولید، ارتقای نسبی درون زایی و برونگرایی اقتصاد، کاهش نیاز به واردات و همچنین جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش داشته باشد، انتخاب شدند.

ابویی مهریزی با اشاره به این که سه پروژه فولادی تا مهرماه امسال به بهره برداری می رسد، گفت: با راه اندازی ۱۴ طرح فولادی موجود در پروژه تکمیل و راه اندازی ۳۶ طرح مهم و ملی، ۱۹٫۲ میلیون تن به ظرفیت زنجیره تولید فولاد – از کنسانتره تا گندله، آهن اسفنجی، شمش و نورد – اضافه می شود.

وی اضافه کرد: این طرح ها همچنین ۲۷ هزار تن ظرفیت جدید در زنجیره ارزش مس ایجاد می کند و ۴٫۵ میلیون تن به ظرفیت سیمان، ۱۵۰ هزار دستگاه به ظرفیت تولید لوازم خانگی، ۲٫۶ میلیون تن به ظرفیت تولید در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ۱۶۵ هزار تن به ظرفیت صنایع سلولزی اضافه می کند.

ابویی مهریزی با اشاره به اینکه سه طرح از این طرح های مهم و ملی مربوط به صنعت خودرو و قطعات خودرو است گفت: با راه اندازی این سه طرح، معادل ۱۸۴ هزار دستگاه به ظرفیت تولید خودروی کشور اضافه می شود.

به گفته وی ، این طرح ها همچنین سه هزار و ۵۰۰ تن به ظرفیت تولیدات دارویی، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه به ظرفیت تجهیزات صنعت برق، ۱۰۵ هزار تن به ظرفیت فرآوری صنایع غذایی، ۲۸ هزار تن به ظرفیت محصولات شیمیایی، ۴۰۰ هزار تن به ظرفیت کانی غیرفلزی (کک) و یک تن به ظرفیت تولید طلای کشور اضافه می کند.

به گزارش ایرنا، در برنامه های ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی، هفت طرح برای اجرا در وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۵ تعیین شده است. این طرح ها شامل طرح های «رونق تولید و تعیین تکلیف هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال کردن آنها»، «ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس کشور برای تولید پایدار»، «ارتقای رقابت پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات»، «مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری»، «افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴»، «تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد» و «تکمیل و راه اندازی ۳۳ طرح مهم و ملی» می شود.

معاون طرح وبرنامه وزیرصنعت، معدن و تجارت پیش از این نیز در مورد برنامه « تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد » به عنوان یکی دیگر از هفت طرح اولویت دار تصویب شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای این وزارتخانه، گفت: تا پایان تیرماه یک هزار و ۵۰۸ پروژه راه اندازی شده است.

ابویی مهریزی حجم سرمایه گذاری برای بهره برداری از این یک هزار و ۵۰۸ پروژه را حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال ( ۱۱ هزار میلیارد تومان) ذکر کرد و افزود: با راه اندازی این طرح ها، ۲۶ هزار و ۶۰۰ شغل مستقیم ایجاد شده است.

وی در مورد پراکندگی استقرار این پروژه ها گفت: در هر استان چند پروژه راه اندازی شده است و به این ترتیب، اشتغال زایی این پروژه ها شامل کل کشور می شود.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد کل طرح های صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد را هشت هزار و ۵۰۰ طرح اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه عملیاتی که به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرده ایم، مقرر شده است تعدادی از این طرح ها را تا پایان امسال به بهره برداری برسانیم و تعدادی را نیز تکمیل نسبی کنیم و پیشرفت فیزیکی آنها افزایش یابد.

وی افزود: بر اساس این برنامه، امسال پنج هزار و ۴۰۰ طرح صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد راه اندازی و به بهره برداری می رسد؛ به عبارتی در هر فصل یک هزار و ۳۵۰ طرح باید به بهره برداری برسد.

ابویی مهریزی، سرمایه گذاری انجام شده برای این پنج هزار و ۴۰۰ طرح صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد را ۲۲۰ هزار میلیارد ریال(۲۲ هزار میلیارد تومان) عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این طرح ها، ۹۰ هزار شغل مستقیم ایجاد می شود.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه، این پروژه ها شامل همه رشته های صنعتی می شود، گفت: تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام از چند جنبه قابل توجه است: نخست اینکه، این طرح در سراسر کشور اشتغال پایدار ایجاد می کند؛ علاوه بر این، راه اندازی این پروژه ها به افزایش تولید ختم و به این ترتیب زنجیره ارزش با سهم بیشتر داخلی تکمیل نسبی می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.