حل ابهامات خارجی‌ها برای ورود به بورس اولویت رئیس جدید باشد

|
0 دیدگاه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: شفافیت و دسترسی یکسان به اطلاعات شرکتها، حجم مبنا و دامنه نوسان از جمله ابهامات پیش روی خارجی ها برای ورود به بورس ایران است که رئیس جدید سازمان بورس باید حل این مشکلات را در اولویت کاری خود قرار دهد.

علی احمدی در خصوص شرایط کنونی بازار سرمایه گفت: بخشی از رونق این روزهای معاملات بورس به دلیل خروج سرمایه گذاران از لاک احتیاط پس از پایان فصل مجامع است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: جو مثبت روانی بوجود آمده در پی تغییرات مدیریتی در سازمان بورس و اوراق بهادار کشور نیز یکی دیگر از دلایل رشد شاخص و قیمتها در بورس در چند هفته گذشته است که باید به این موارد رسیدن قیمت سهام شرکتها به سطح جذاب و قابل سرمایه گذاری را نیز افزود.

وی ادامه داد: البته تعادل در قیمت جهانی نفت و قیمت جهانی برخی کالاها هم در رسیدن بازار سهام به شرایط متعادل کنونی بی تاثیر نبوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: هر چند وضعیت معاملات بورس به شرایط متعادلی رسیده است و این روزها شاهد رشد شاخص و قیمت سهام برخی شرکتها هستیم اما معامله گران بورسی باید به شرایط بنیادی شرکتها، صنایع و نیز اقتصاد کشور توجه داشته باشند و خبرهای مربوط به قیمت جهانی نفت و کالاها را نیز رصد کنند.

وی در خصوص وضعیت بازار سهام تا پایان سال اذعان داشت: بنظر می رسد شرایط متعادل و رو به رشد را تا پایان امسال در بازار سهام شاهد باشیم و بر این اساس افرادی در بورس موفق خواهند بود که به صورت بلندمدت در بازار سرمایه گذاری کنند و به فکر کسب سود در کوتاه مدت نباشند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته در صورتی که برخی ابهامات بازار از جمله مشکلات مربوط به مراودات بین المللی بانکهال حل شود به طور قطع شاهد رشد چشگیر بازار خواهیم بود؛ چرا که علاوه بر حل مشکلات مربوط به مرووات ارزی در صنایع و اقتصاد کشور جو روانی مثبتی نیز در اجرای برجام و رفع تحریم ها بر اقتصاد سایه خواهد افکند که می تواند راه را برای ورود سرمایه خارجی به کشور را مساعد کند.

وی یادآور شد: هر چند یکی از ملزومات ورود سرمایه خارجی به کشور حل مشکلات مربوط به مراودات بین المللی بانکهاست اما باید زیرساختهای دیگر نیز بویژه در حوزه بازار سهام فراهم شود که از جمله این موارد تک نرخی شدن ارز و اصلاح برخی قوانین است.

احمدی افزود: در حوزه بازار سرمایه علاوه بر حل مشکلات کلی اقتصاد و صنایع کشور ابهاماتی همچون شفافیت و دسترسی یکسان به اطلاعات شرکتها، حجم مبنا و دامنه نوسان برای خارجی ها جهت ورود به بازار سرمایه ایران وجود دارد که باید رفته رفته فکری به حال رفع آنها بکنیم و بنظر می رسد رئیس جدید سازمان بورس نیز باید این موضوعات را در اولویت کاری خود قرار دهد.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: تشکیل صف خرید و صف فروش تنها مختص بورس کشور ماست و بر این اساس نمی توان انتظار داشت که سرمایه گذاران خارجی با برداشته شدن تحریم ها به سمت بورس ما سرازیر شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.