حمایت عراق از طرح فریز نفتی

|
0 دیدگاه

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد، عراق از طرح فریز نفتی در نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در الجزایر حمایت می کند.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق دیروز (سه شنبه) در یک نشست خبری در بغداد به خبرنگاران گفت: ما در نشست آتی اوپک موافق طرح فریز تولید نفت خواهیم بود.

اویل پرایس نوشت: کشورهای عضو اوپک در حاشیه گردهمایی بین المللی انرژی (IEF) که قرار است روزهای ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ (پنجم تا هفتم مهرماه) در الجزایر برگزار شود، نشست غیررسمی خواهند داشت. عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان سعودی است.

این پایگاه خبری افزود: بر اساس یک نامه الکترونیکی که هفته گذشته یک منبع آگاه به بلومبرگ ارسال کرد، «جبار علی اللعیبی» وزیر نفت عراق از شرکت های نفتی بین المللی در این کشور خواسته است تولید نفت را بالا ببرند تا درآمدهای نفتی این کشور افزایش یابد.

هر افزایش تولیدی تا پیش از نشست اوپک، به عراق این فرصت را می دهد تا تولید نفت این کشور را در سطح بالاتری فریز کند.

به گزارش ایرنا، طرح فریز نفتی در نشست فروردین ماه گذشته اعضای اوپک و غیراوپک در شهر دوحه قطر به نتیجه نرسید. جمهوری اسلامی ایران به دلیل این که در نظر داشت سقف تولید نفت خود را به پیش ازتحریم ها برساند و سهم از دست رفته اش از بازار را پس بگیرد به این طرح ملحق نشد. نپیوستن ایران به این طرح بهانه ای شد برای عربستان که این طرح را به شکست بکشاند.

اگر این طرح به نتیجه می رسید باید ملحق شدگان به آن سطح تولید نفت خود را درسطح ژانویه ۲۰۱۶ نگاه می داشتند.

در مجمع بین المللی انرژی ۷۵ کشور تولیدکننده و مصرف کننده عمده انرژی های فسیلی و همچنین کشورهای واقع در مسیر نقل و انتقال نفت و گاز، عضویت دارند.

الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، اندونزی، ایران، عراق، کویت، لیبی، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ونزوئلا و نیجریه اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستند.

تقریبا ۴۰ درصد نفت مورد نیاز بازار جهانی نفت را اوپک تامین می کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.