تلاش برای یافتن مشتری

خریداران از پتروشیمی دماوند استقبال نمی کنند

|
0 دیدگاه

پتروشیمی دماوند که با وجود چندین بار عرضه توسط سازمان خصوصی سازی به فروش نرفته و خریداری برایش یافت نشده، قرار است در نیمه شهریورماه دوباره در فرابورس عرضه شود.

قرار است مجتمع پتروشیمی دماوند یوتیلیتی (خدمات پشتیبانی) ٢٤ طرح پتروشیمی فاز دوم عسلویه را ارایه کند و هرگونه تاخیر در راه اندازی این واحد، بهره برداری از سایر مجتمع های فاز دو عسلویه را با مشکل مواجه می کند.
وزارت نفت تاکنون بیش از یک میلیارد دلار در این طرح سرمایه گذاری کرده و امیدوار است با واگذار شدن سهام این پتروشیمی در بورس، سه میلیارد دلار سرمایه از منابع بخش خصوصی جذب شود.
به گزارش فرابورس، بر اساس تصمیم سازمان خصوصی سازی، قرار است ۸۰ درصد سهام پتروشیمی دماوند در بازار فرابورس به بخش خصوصی واگذار شود.
سازمان خصوصی سازی در راستای اجرای قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و مقررات مربوط به سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، ۸۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی دماوند را به صورت یکجا از طریق بازار سوم فرابورس ایران به فروش می رساند.
بلوک سهام کنترلی این شرکت در مرحله قبل از بهره برداری، متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده که شامل ۹ هزار و ۵۰۰ سهم عادی و ۵۰۰ سهم ترجیحی است.
قیمت پایه هر سهم پتروشیمی دماوند، یک میلیارد و ۳۶۹ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۰۰ ریال و قیمت پایه کل آن، ۱۳ هزار و ۶۹۴ میلیارد و ۹۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال اعلام شده است.
طبق این گزارش، سپرده لازم برای حضور در این رقابت ۴۱۰ میلیارد و ۸۴۷ میلیون و ۴۵۶ هزار ریال خواهد بود و مبلغ این معامله به صورت ۱۰ درصد نقد و مابقی در اقساط هشت ساله با نرخ ۱۴ درصد و حداکثر ۲۰ روز کاری سازمان خصوصی سازی پس از انجام معامله، پرداخت خواهد شد.
این عرضه بلوکی روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه توسط کارگزاری خبرگان سهام انجام می شود.
به گزارش ایرنا، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت پیش از این درباره علت های به فروش نرفتن پتروشیمی دماوند، گفته بود: واحدهای مصرف کننده تولیدات پتروشیمی دماوند که خواهان خرید سهام این مجتمع هستند، ادعا دارند که قیمت سهام مجتمع پتروشیمی دماوند بالاست.
وی با بیان اینکه برای واگذاری طرح پتروشیمی دماوند هیچ گونه مخالفتی تاکنون نداشته است، گفت: واگذار نشدن طرح پتروشیمی دماوند به دلیل اختلاف نظر میان سازمان خصوصی سازی و خریداران است.
وی یکی دیگر از مشکلات طولانی شدن واگذاری طرح پتروشیمی دماوند را چگونگی بازپرداخت بخشی از سرمایه گذاری که دولت انجام داده، دانست و گفت: هر مشتری که سهام پتروشیمی دماوند را بخرد باید این سرمایه گذاری را در یک بازه زمانی با نرخ موثر تعیین شده به سازمان خصوصی سازی برگرداند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: در واگذاری طرح های پتروشیمی همچون مجتمع پتروشیمی دماوند، لازم است طبق قانون ٧٠ درصد از ارزش واگذاری ها برای سرمایه گذاری در توسعه صنعت و ایجاد زیرساخت ها به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بازگردانده شود اما تاکنون واحدهای فروخته شده پیشین بازپرداختی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی نداشته اند.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون واگذار نشدن طرح پتروشیمی دماوند به دلیل اختلاف نظر میان سازمان خصوصی سازی و خریداران است، گفت: از زمانی که طرح واگذاری به سازمان خصوصی سازی واگذار شده است همه تلاش خود را در زمینه تکمیل اطلاعات و همیاری در برآوردهای کارشناسی انجام داده ایم.
وی افزود: با توجه به این که یوتیلیتی ٢٤ طرح فاز ٢ عسلویه باید از سوی پتروشیمی دماوند تامین شود، هم اکنون نگران روند تکمیل این طرح هستیم، زیرا در اوایل سال آینده طرح های مرجان و بوشهر در فاز ٢ آماده راه اندازی خواهند بود.
نیروگاه برق و بخار شرکت پتروشیمی دماوند از دو بخش برق و بخار برای خدمات دهی به شرکت های فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه پارس تشکیل شده است.
ظرفیت نصب شده بخش بخار در نیروگاه پتروشیمی دماوند ۶۰۰ تن در ساعت و ظرفیت نصب شده نیروگاه برق نیز ۳۰۰ مگاوات است که در مرحله نخست ٩٠ مگاوات برق در این نیروگاه تولید می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.