تاخیر ۶ ساعته پرواز تهران-مشهد ایران‌ایر

خرید تضمینی گندم به ۹٫۷ میلیون تن رسید

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در سراسر کشور و پرداخت نیمی از طلب کشاورزان تاکنون و تسویه بقیه بدهی دولت تا پایان فصل خرید خبر داد.

«علی قنبری» گفت: تا این موقع از فصل خرید تضمینی ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان در ۳۱ استان به ارزش ۱۲۳ هزار میلیارد ریال خریده ایم و به یقین خرید این محصول از مقدار پیش بینی شده ۱۰ میلیون تن در آغاز فصل فراتر می رود.
قنبری اعلام کرد ۵۰ درصد بهای گندم های خریداری شده به حساب کشاورزان واریز شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از گندمکاران بابت تاخیر در پرداخت مطالبات، عذرخواهی و تصریح کرد: مطالبات کشاورزان بابت تحویل گندم ها به مرور زمان و به طور مستمر با اولویت تحویل گندم به مرکزهای خرید، پرداخت می شود.
وی افزود: با پایان یافتن فصل خرید، مطالبات گندمکاران نیز تسویه می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: تاکنون ۱۱۲۵ مرکز خرید مستقر در سراسر کشور، بیش از یک میلیون و ۴۰۵ هزار محموله گندم کیفی را تحویل گرفته و ذخیره کرده اند.

** رشد ۳۰ درصدی خرید گندم نسبت به پارسال
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران میزان خرید گندم در مدت مشابه پارسال را هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: امسال نسبت مدت مشابه رشد ۳۰ درصدی خرید رقم خورده و نسبت به پایان سال ۱۳۹۴ نیز میزان خرید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیشترین خریدار گندم کشور را استان های خوزستان با یک میلیون و ۳۹۶ هزار تن، گلستان با یک میلیون و ۳۵۵ هزار تن، فارس با ۸۶۵ هزار تن، کرمانشاه با ۶۷۲ هزار تن و کردستان با ۵۸۸ هزار تن دانست و اضافه کرد: شمار استان هایی که بیشتر از ۲۰۰ هزار تن گندم خریداری کرده اند، تاکنون به ۱۰ استان رسیده است.
وی مهمترین ویژگی خرید تضمینی امسال را شناسنامه دار شدن گندم های تولیدی و شناسایی به نسبت دقیق شمار کشاورزان گندمکار کشور به لحاظ ثبت اطلاعات گندمکاران و تهیه بانک اطلاعاتی از آنان اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی گفته بود در سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ هر سال به طور متوسط ۶ میلیون تن واردات گندم صورت گرفت اما امسال به جای واردات، درصدد افزایش ذخایر داخلی هستیم و تاکنون واردات انجام نشده است.
نرخ رشد اقتصادی کشاورزی پیش از دولت یازدهم در کشور ۵.۴ درصد بود که در دو سال گذشته چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تراز غذایی کشور به نفع تولید داخلی انجام شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.