كشاورزی جور صنعت در رشد اقتصادی را كشيد

در انتخاب رئيس صندوق توسعه ملی قصوری نشده است

|
0 دیدگاه

نوبخت گفت: حوزه کشاورزی با رشد قابل توجه ٥/٥ درصدی رشد منفی صنعت را پوشش داده است.

محمدباقر نوبخت در اولين نشست خبری سازمان برنامه و بودجه كشور در رابطه با قانون بودجه سال ١٣٩٥، برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتي اظهار كرد: بخش كشاورزی با رشد ٥/٥ درصدی در سال گذشته حجم قابل توجهی از رشد اقتصادی صنعت كه منفی بوده را جبران كرده است.

وی با بيان اينكه ٣ ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي خريد و ذخيره گندم استفاده شده است، گفت:خريد تضمينی گندم به وزن ١٠ميليون و ١٥١ هزارتن و قيمت ١٢ هزار و ٩٦٤ ميليون خريداری شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با سخت و بزرك دانستن تحريم نفتی، يادآور شد: ميزان توليد و صادرات نفت در زمان تحريم به ١ ميليون بشكه كاهش يافت و به دنبال كاهش بيشتر بودند كه دولت با اين موضوع مقابله كرده و در حال حاضر ميزان توليد و صادرات به بيش از ٢ ميليون و ٥٦٨ هزار بشكه در روز افزايش يافته است.

معاون رئيس جمهور با اشاره به ازادسازی منابع مالي كشور در پسابرجام گفت: در سال گذشته بخشی از طرح های عمرانی و جاری از تبديل منابع ازادشده در حدود ١ ميليارد و ٧٠٠ ميليون دلار به ريال، اجرا و پيشرفت داشته‌اند.

نوبخت خاطرنشان كرد: فرصت های سرمايه گذاری مستقيم خارجی بسيار مهم است، از اين رو بايد تلاش و فعاليت های بيشتری صورت گيرد. در سال ١٣٩٣ ٤١ پروژه با سرمايه گذاری مستقيم ٩٢٠ ميليون دلار، در سال ١٣٩٤ ٦٣ پروژه با سرمايه گذاری ٦ ميليارد ٧١١ ميليون دلار صورت گرفته است. و اين در حالی است كه در سال‌جاری تا نيمه مرداد ٣٨ پروژه با سرمايه گذاری ٢ ميليارد و ٢٠٠ميليون دلار انجام شده كه عمدا در حوزه حمل و نقل، انرژی‌ها تجديد پذير، خودرو سازی، مخابرات، صنايع غذايی و … است.
وی در پاسخ به اين سوال كه انتخاب دوست حسينی در سمت رىيس صندوق توسعه ملي غيرقانونی است و سخنگوی قوه قضائيه به اين موضوع واكنش نشان داده است، تاكيد كرد: قصوري در اين زمينه صورت نگرفته ايت و احمد دوست حسينی عضو هیئت عامل صندوق است و به عنوان رئیس اين صندوق انتخاب شده كه اين انتخاب به امضا هيئت امنا رسيده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به این سوال مبنی بر اينكه با توجه به هزينه های دولت و نوسانات قيمت در بازار نفت، پيش بينی كسری و محقق نشدن بودجه در شش ماهه دوم سال‌جاری وجود دارد، گفت: احتمال محقق نشدن بودجه وجود دارد كه اگر در صورت كاهش درآمد ميزان هزينه‌ها كاهش يابد، كسري بودجه رخ نخواهد داد اما اگر ميزان هزينه‌ها به نسبت درآمدها كاهش نيايد، كسری بودجه رخ خواهد داد.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.