دلار بالای مرز ۳۵۵۰ تومان ماند

|
0 دیدگاه

در اولین روزهای شهریور، بازار ارز صحنه تقابل بازارساز و سفته‌بازان شده است. روز یکشنبه، سفته‌بازان ارزی مقهور قدرت بازارساز شدند، ولی این اتفاق در روز دوشنبه تکرار نشد.

در سومین روز هفته، دلار با افزایش ۳ تومانی به قیمت ۳ هزار و ۵۵۵ تومان رسید. به گفته فعالان، افزایش تحرکات معامله‌گران آتی در کنار رشد تقاضا در بخش معاملات نقدی بازار دو عاملی بودند که در افزایش قیمت تاثیر داشتند، هر چند که حضور بازارساز این افزایش را محدود کرد.

همسو با رشد جزئی دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز با تنها هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان رسید. این در حالی بود که اونس در بازارهای جهانی رو به افت داشت.  فعالان بازار سکه اعتقاد داشتند که تقاضا برای سکه‌های کوچک‌تر نسبت به سکه تمام رشد بیشتری داشته است. به گفته یکی از فعالان، مردم در این روزها تمایل بیشتری به خرید سکه‌های کوچک‌تر«نیم» و «ربع» دارند. در سومین روز هفته، نیم سکه با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت ۵۷۰ هزار تومان و ربع سکه با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت ۲۹۶ هزار تومانی رسید.

افزایش معامله با چاشنی احتیاط

در سومین روز هفته، تحرکات معامله‌گران آتی در بازار بالاتر رفته بود. در این شرایط، دسته‌ای از معامله‌گران با خودکار و کاغذی در دست در حال محاسبه ضرر و سود معامله‌های روزهای گذشته بودند و دسته‌ای دیگر با رفتارهای هیجانی در حال خرید و فروش ارز در معاملات فردایی. به گفته شماری از فعالان، حجم و تعداد معاملات آتی در روزهای گذشته بالاتر رفت، ولی قیمت نتوانسته است که نوسان زیادی را تجربه کند. یکی از عواملی که اثرات تحرکات آتی بازان را کاهش داد، عرضه متناسب ارز توسط بازارساز بود. در این میان، عرضه بازارساز موجب شده است که قیمت با وجود افزایش جزئی، مدیریت شود و نوسان خاصی را تجربه نکند. در این شرایط، به‌دلیل حضور بازارساز، معامله‌گران فردایی نیز با چاشنی احتیاط خرید و فروش‌های خود را انجام داده‌اند. به این ترتیب، در حالی حجم و تعداد معاملات آتی در روزهای گذشته بالاتر رفته است که چاشنی احتیاط نیز در معاملات قابل مشاهده بوده است. به‌عنوان مثال، روز دوشنبه، فاصله بین نرخ فردایی دلار و قیمت نقدی آن بسیار اندک بود، عاملی که نشان دهنده احتیاط حاکم بر بازار بود. برخی فعالان، اعتقاد دارند که همزمان احساسی دوگانه بر بازار حاکم است. در واقع، معامله‌گران انتظار دارند که از هر سویی، قیمت در جهت کاهشی یا افزایشی قرار بگیرد. این موضوع موجب می‌شود که هیجان آنها نسبت به گذشته بالاتر رود و دامنه نوسان کمی نسبت به گذشته افزایش پیدا کند.

شروع عرضه قبل از ساعت ۱۱

در سومین روز هفته، عرضه ارز از سوی صرافی‌های بانکی پیش از ساعت۱۱ آغاز شد. روز دوشنبه، به گفته فعالان، برخی صرافی‌های بانکی عرضه خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۴۶ تومان آغاز کردند. به اعتقاد برخی بازیگران، عرضه ارز از ابتدای روز موجب شد که معامله‌گران ارزی با احتیاط معاملات خود را آغاز کنند.

در سومین روز هفته، دلار معاملات خود را در بازار غیررسمی با قیمت ۳ هزار و ۵۴۷ تومان آغاز کرد که کاهشی ۵ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. با این حال، معامله‌گران ارزی در برابر حضور دلار زیر مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان مقاومت کردند تا این ارز بار دیگر از میانه کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند.

قیمتی که تا ساعت ۳ بعدازظهر برای شاخص ارزی ثبت شد، ۳ هزار و ۵۵۵ تومان بود که افزایشی ۳ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. به این ترتیب، شاخص ارزی برای سومین روز متوالی بالای مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان باقی ماند. به گفته فعالان، معامله‌گران در روزهای گذشته سعی کرده‌اند که قیمت دلار را بالای ۳ هزار و ۵۵۰ تومان نگه دارند. به گفته برخی از بازیگران بازار، هدف آنها این است که با تثبیت دلار در بالای این مرز زمینه را برای افزایش بیشتر قیمت فراهم آورند. پیش از این، برخی از معامله‌گران انتظار داشتند که در صورت گذر دلار از مرز ۳۵۵۰ تومان، به سرعت این ارز سطوح بالاتری را فتح کند. با این حال، این اتفاق رخ نداد و دلار در ۳ روز گذشته حتی نتوانست تا محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان صعود کند. به نظر می‌رسد، در ۳ روز گذشته، بازارساز انتظارات افزایشی معامله‌گران ارزی را مدیریت کرده و با عرضه متناسب، زمینه جولان دلالان ارزی را کمرنگ‌تر کرده است. با این حال، همچنان برخی از معامله‌گران اعتقاد دارند که در ادامه شهریورماه، تقاضا در بازار رشد بیشتری خواهد کرد و به تبع آن قیمت به سطح بالاتری خواهد رسید. باید دید در روزهای آینده چه میزان تقاضا وارد بازار خواهد شد و بازارساز چگونه به این تقاضا پاسخ خواهد داد.

 

1066749_8c2d0e92-aa6b-474c-b677-5f6aab149142

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.