دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در ۴ ماه نخست سال چیست؟

|
0 دیدگاه

عمده‌ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست سال‌جاری به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با ۴۱ و ۵۱ صدم درصد و سایر کالاها با ۲۰ و ۷۱ صدم درصد اختصاص دارد.

«ابهام در آمارهای صادراتی». به نظر می رسد این تازه ترین حربه منتقدان دولت برای ضعیف نشان دادن عملکرد تجاری دولت یازدهم است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که دولت یازدهم در سرو سامان دادن به تجارت رسمی پس از گذشت حدود سه سال توانست به موفقیت های خوبی دست پیدا کند و بر این ساس برخی منتقدان تلاش کردند با پیش کشیدن آمارهای صادراتی روند عملکرد تجاری دولت را زیر سوال ببرند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین این اتهام زنی در شرایطی رخ داده که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده مبني بر وجود ابهام در آمار صادرات غيرنفتي غیر واقعی است چرا که آمار تجارت خارجي براساس جداول رديف‌هاي تعرفه‌اي مندرج در كتاب مقررات صادرات و واردات استخراج مي‌شود و كاملاً صحيح است.

مثبت بودن تراز تجاری کشور به روایت بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان اتفاق بزرگی در عرصه اقتصاد حال حاضر ایران مطرح  می شود که بر این اساس اقتصاد ایران با مازاد تجاری همراه است:« صادرات قطعي كالاهاي غيرنفتي طي چهار ماهه اول سال‌جاري ۲۱ و ۱۱ صدم درصد افزايش داشته و در مدت يادشده ۱۶ ميليارد و ۳۰۸ ميليون دلار انواع كالاي غيرنفتي به خارج از كشور صادر شده است كه بر اين اساس تراز تجاري كشورمان در مدت مزبور مثبت بوده و در مجموع با ۳ ميليارد و ۴۴۳ ميليون دلار مازاد تراز تجاري مواجه بوده‌ايم. »

آمار اعلام شده براي چهار ماهه نخست سال‌جاري نيز همانند ماه‌هاي گذشته، همان‌گونه كه در پورتال گمرك جمهوري اسلامي ايران نيز با جزئيات كامل قرار داده شده است؛ با احتساب ميعانات گازي بوده و رشد ۳۶ و ۳۷ صدم درصدي و ۲۱ و ۱۱ صدم درصدي وزن و ارزش صادرات كشور نيز با وجود كاهش ۱۹ و ۷۵ صدم و ۸ و ۷۷ صدم درصدي وزن و ارزش اين كالا رخ داده است. علت برداشت اشتباهي برخي رسانه‌ها عدم دقت كافي در آمارهاي اوليه ارائه شده توسط گمرك بوده است. در آمارهاي اوليه منتشره توسط گمرك درخصوص آمار صادرات غيرنفتي، جهت تسريع در اطلاع‌رساني، آمارهاي صادرات به‌صورت كلي اعلام شده و ميعانات گازي نيز به جاي اعلام در رديفي مجزا، در جمع كل صادرات لحاظ شده است. با اين وجود، با دقت در اقلام عمده مندرج در متن اولين نسخه تحليل مقدماتي گمرك ايران، مشاهده مي‌شود كه ميزان صادرات ميعانات گازي به‌عنوان عمده‌ترين قلم، به همراه سهم آن از كل صادرات كشور، در ابتداي گزارش درج شده است.

در گزارش تكميلي گمرك ايران نيز حجم صادرات ميعانات گازي اعلام و در چهار ماهه اول سال‌جاري ۲ ميليارد و ۹۱۲ ميليون دلار ميعانات گازي به خارج صادر شده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۸ و ۷۷ صدم درصد كاهش داشته است.

عمده‌ترين دليل افزايش صادرات غيرنفتي در مدت يادشده به رشد چشمگير صادرات پتروشيمي با ۴۱ و ۵۱ صدم درصد و ساير كالاها با ۲۰ و ۷۱ صدم درصد اختصاص دارد. بنابراين مجموع كل صادرات غيرنفتي با احتساب ميعانات گازي در چهار ماهه اول سال‌جاري به ۱۶ ميليارد و ۳۰۸ ميليون دلار رسيد. اين رقم در چهار ماهه اول سال گذشته با احتساب ميعانات گازي ۱۳ ميليارد و ۴۶۵ ميليون دلار بود.

همچنين جهت شفاف‌سازي اذهان عمومي، درباره علت رشد صادرات در چهار ماهه نخست سال‌جاري، بايد گفت كه اقلام صادراتي كشور در چهار ماهه نخست سال‌جاري، عمدتاً با افزايش صادرات روبه‌رو بوده‌اند، به طوري كه تنها ۲۰ قلم اول صادرات كه بيش از ۶۰ درصد از كل آن را به خود اختصاص داده‌اند، با وجود كاهش قابل توجه كالاهايي همچون ميعانات گازي، پلي‌اتيلن، متانول، اوره و… باز هم در مجموع رشدي ۳۴ درصدي در وزن و ۲۵ درصدي در ارزش دلاري را به خود ديده‌اند. همچنين در تير ماه، ميزان بالايي از گازهاي طبيعي مايع شده براي نخستين بار از ابتداي سال‌جاري تاكنون، از كشور صادر شده است كه از خانواده گروه كالايي بوتان و پروپان به‌شمار مي‌رود و اين كالا به تنهايي بالغ بر ۱۰ درصد از كل صادرات را دربرگرفته است كه افزوده شدن اين رقم به صادرات، به تنهايي براي بيان علت رشد صادرات كشور در چهار ماهه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كفايت مي‌كند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.