دولت از بخش خصوصی و شهرداری‌ها در حوزه هوشمندسازی شهرها حمایت می‌کند

|
0 دیدگاه

معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی در آیین افتتاحیه دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند گفت: دولت از شهرداری‌ها و بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند و ارایه خدمات الکترونیکی به مردم حمایت می‌کند.

جمشید انصاری افزود: اراده دولت تدبیر و امید بر توسعه دولت الکترونیکی و هوشمندسازی اداری است و در این راه، برنامه جامع اصلاح نظام اداری در حال اجراست و پروژه‌ها و طرح‌های مشخصی در این خصوص تعریف شده است.

وی افزود: نکته مهم در زمینه توسه خدمات الکترونیکی به شهروندان، توجه به نقش محوری شهرداری‌هاست و دولت هم از حرکت شهرداری‌ها به سمت الکترونیکی شدن حمایت می‌کند.

انصاری ادامه داد: هوشمند شدن شهرها بدون حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی ممکن نمی‌شود و دولت از فعالیت بخش خصوصی به طور عام و از همکاری آنها با شهرداری‌ها در جهت توسعه خدمات الکترونیکی به طور خاص حمایت می‌کند.

معاون رییس جمهور با بیان این که شهر هوشند و توسعه خدمات الکترونیکی، یک مفهوم است که باید آن را بسط و گسترش داد گفت: این که چند مدیر دولتی و خصوصی براین موضوع مسلط باشند، توسعه خدمات الکترونیکی را به یک مطالبه عمومی تبدیل نمی‌کند و به این منظور باید مفهوم شهر هوشمند را در سطح جامعه گسترش داد.

وی افزود: توصیه من این است که برای عمومی کردن موضوع شهر هوشمند و تبدیل آن به یک مطالبه اجتماعی، بای مفهوم‌سازی عمومی شکل گرفته و در گفتمان رایح مسوولان و مردم به عنوان یک ضرورت مطرح شود.

رییس سازمان امور اداری و استخدامی با بیان این که دولت برنامه دولت الکترونیکی را در سال ۹۳ به تصویب رسانده و قرار است آن را تا پایان سال ۹۶ اجرایی کند گفت: پروژه‌های مشخصی در این زمینه تعریف شده که بخش خصوصی می‌تواند در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده و مشارکت کند.

انصاری ادامه داد: پروژه الکترونیکی کردن خدمات اداری با تاکید بر اطلاع‌رسانی الکترونیکی یکی از این پروژه‌هاست که در کل دستگاه‌های اجرایی کشور پیاده می‌شود و قرار است این پروژه تا پایان سال ۹۶ به طور کامل اجرایی شود.

وی ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات را یک یدیگر از پروژه‌های مهم دولت دانست و گفت: در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان که عمده این خدمات هم در شهرداری‌ها ارایه می‌شود، دولت برنامه‌ریزی کرده و براساس هدف برنامه، ۶۰ درصد خدمات تا پایان سال ۹۶ به صورت الکترونیکی به مردم ارایه خواهد شد.

معاون رییس جمهور گفت: پروژه دیگر که زمینه همکاری بخش خصوصی در آن فراهم است، بحث استقرار پنجره واحد برای ۱۰ موضوع مهم است. همچنین قرار است ۶۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی تا پایان سال ۹۶ از طریق دفاتر پیشخوان ارایه شود.

انصاری با تاکید بر این که باید بین شهر هوشمند و شهر الکترونیکی تفاوت قایل شویم گفت: آقای رییس جمهور در سخنرانی اخیرشان در اجلاس بین‌المللی شهرداران، اعلام کردند که دولت برای توسعه شهر الکترونیکی تلاش خواهد کرد و بخش خصوصی باید مشارکت جدی در این حوزه داشته باشد.

وی درباره تفاوت شهر الکترونیکی و شهر هوشمند توضیح داد: در شهر الکترونیکی موضوع زیرساخت و سیستم‌های ارتباطی یک هدف است در حالی که در شهر هوشمند این موارد وجود داشته و به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین با توجه به این که هنوز با استقرار کامل زیرساخت‌ها فاصله داریم، باید در درجه نخست برای رسیدن به شهر الکترونیکی بکوشیم.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.