دولت چقدر به بانک مرکزی بدهکار است؟

|
0 دیدگاه

آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد بدهی دولت به این نهاد- بانک مرکزی – به ۱۸ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

بررسي ها نشان مي دهد دولت تا پايان سال گذشته در حدود ۱۸ هزار و ۲۴۰ ميليارد تومان به بانك مركزي بدهكار بوده است كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كاهش كمتر از يك درصد- معادل ۰٫۷ درصد را نشان مي دهد.

بدهي دولت به بانك مركزي فراز و فرودهاي متعددي را در دو دهه اخير تجربه كرده است. دولت يازدهم تدابير ويژه اي براي بازپرداخت بدهي هاي دولت در دستور كار قرار داده است و بدهي دولت به بانك مركزي بخش كوچكي از رقم بدهي بزرگي است كه طبق آخرين برآوردها حدود ۶۰۰ هزار ميليارد تومان ارزيابي مي شود.

دولت يازدهم از سه سال گذشته در صدد برآمد نسبت به احصاي بدهي هاي دولتي اقدام و راهكارهايي را براي بازپرداخت اين ارقام تدارك ببيند. بخش مهمي از پيمانكاران در حوزه برق، نفت و راه بدهي ها كلاني از دولت دارند اين در حالي است كه ناتواني دولت در پرداخت اين بدهي ها سبب شده است اين پيمانكاران با مشكلاتي متعدد روبرو شوند .  بر اساس اين گزارش بيشترين افزايش بدهي هاي دولت به بانك مركزي در سال هاي اخير به سال ۱۳۸۹ ، يعني سال اول اجراي هدفمندي يارانه ها باز مي گردد .

در عين حال بيشترين حجم كاهش نيز در همين دوره زماني به سال ۱۳۹۰ باز مي گردد. در اين سال حجم بدهي ها دولت به بانك مركزي ۴۵ درصد كاهش يافت. در سه سال اخير دولت تدابيري را براي منضبط كردن استقراض ها از بانك مركزي در دستور كار قرار داد و تلاش كرد با پايبندي به قانون آرامشي را بر سياست هاي پولي و بانكي كشور حاكم كند .

نمودار زير فراز و فرود بدهي هاي دولت به بانك مركزي در هجده سال اخير را نشان مي دهد . (ارقام ميليارد تومان)

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.