حجم تجارت دو کشور ۲.۵ میلیارد دلار

دیدار وزیر مالیه افغانستان با وزیر اقتصاد کشورمان

|
0 دیدگاه

وزیر مالیه افغانستان و وزیر اقتصاد کشورمان در تهران دیدار و در باره مسائل دو جانبه به ویژه افزایش مبادلات تجاری دو کشور از رقم ۲.۵ میلیارد دلاری کنونی گفت‌وگو کردند.

علی طیب نیا در دیدار با “اکلیل حکیمی” که برای شرکت در پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به کشورمان سفر کرده است، با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوان بین دو کشور و اینکه مهاجران افغان از نظر سخت کوشی و تعهد کاری، در ایران بسیار خوشنام هستند، اظهار داشت: نگاه مسئولان و مردم ایران نسبت به افغانستان، متفاوت و خاص است.
وزیر اقتصاد کشورمان حجم روابط تجاری دو کشور را ۲٫۵ میلیارد دلار سالانه اعلام کرد و گفت: این رقم با تلاش  دو جانبه به سرعت می تواند به دست کم شش میلیارد دلار در سال ارتقا یابد.
وی همسایگی ایران و افغانستان و در نتیجه، کوتاه بودن فاصله بین بازار مبدا و مقصد که موجب کاهش چشمگیر هزینه حمل و نقل کالا بین دو کشور می شود، را از جمله عواملی عنوان کرد که می تواند موجب ارتقای روزافزون حجم مبادلات بین دو کشور شود.
طیب نیا با اشاره به امضای توافقنامه همکاری گمرکی و سرمایه‌گذاری متقابل بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد، هر چه سریع تر تفاهم نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز بین ایران و افغانستان، نهایی شود.
بنا بر این گزارش، “اکلیل حکیمی” وزیر مالیه افغانستان نیز طی سخنانی در جریان این دیدار، با استقبال از توسعه همکاری ها بین دو کشور، از علاقه مسئولان افغانی برای گسترش روابط بیمه ای و بانکی فیمابین در کوتاه مدت خبر داد و تقاضا کرد، ضرب الاجلی برای رفع موانع موجود در این باره تعیین شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.