LNG راه مناسب صادرات گاز

ذخیره سازی در راستای صادرات، در دستور کار قرار گیرد

|
0 دیدگاه

ایران با تکیه بر منابع گاز غنی توان آن را دارد تا در کنار مصرف داخلی، مازاد مصرف خود را به دیگر کشورها صادر کند که برای صادرات آن راه‌های مختلفی همچون لوله گذاری و تبدیل آن به گاز مایع وجود دارد، حال جای سوال است که تبدیل گاز طبیعی به کدام شکل از گاز مایع به صرفه‌تر است.

۵۰ سالگی صنعت گاز در حالی پشت سر گذاشته می‌شود که برخی از کارشناسان بر این باورند که در برنامه پیش روی شرکت ملی گاز باید گاز به پتروشیمی‌ها برای افزایش حجم تولید، افزایش میزان مصرف گاز در داخل و صادرات آن به کشورهای دیگر در کنار مایع سازی گاز در دستور کار قرار گیرد.

دو مورد اول که در رابطه با انتقال گاز خوراک به پتروشیمی و افزایش مصرف در دستور کار قرار دارد، اما در رابطه با مایع سازی گاز که شیوه‌ای از انتقال گاز به دیگر نقاط جهان است مشکلاتی وجود دارد که به عقیده برخی از کارشناسان تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع همراه با هزینه‌های قابل توجهی است.

از گاز مایع می‌توان به CNG، LNG و LPG اشاره کرد که به باور کارشناسان تبدیل گاز طبیعی به گاز LPG شرایط بسیار مناسبی را برای صادرات و ذخیره سازی گاز ایجاد می‌کند.

در رابطه با شرایط بازار گاز ایران حسن خسروجردی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با میزان، اظهار کرد: زمانی که مخازن نگهداری و ذخیره سازی گاز پر می‌شود، گاز به اجبار می‌سوزد که برای جلوگیری از این اتفاق با همکاری بخش خصوصی در کشورهای دیگر مخازن نگهداری ایجاد شود.

وی افزود: با ذخیره سازی گاز در کشورهای دیگر توان بازاریابی صادرات و فروش گاز ایران افزایش می‌یابد و این در حالی است که گاز LNG در این مسیر توان کمک رسانی بسیاری دارد که اگر به فکر افزایش توان ذخیره سازی و بازاریابی گاز صادراتی نباشیم فرصت بسیار مناسب نعمت گاز از دست می‌رود.

خسروجردی بیان کرد: در رابطه با گاز LNG می‌توان مدعی شد که تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع LNG آنچنان سخت و دشوار نیست و بازارهای صادراتی بسیار مناسبی برای اینگونه گاز مایع وجود دارد.

وی گفت: با وجود آنکه خط لوله انتقال گاز آنچنان وجود ندارد، گاز LNG می‌تواند برای صادرات گاز ایران به نقاط مختلف جهان کارگشا باشد و این در حالی است که اروپا بازار بسیار مناسبی برای صادرات گاز ایران است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه در حوزه LNG سرمایه گذاری‌های قابل توجهی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در کنار بازار اروپا در شرایط فعلی بازار نیم کره جنوبی جهان برای فروش گاز ایران بسیار مناسب است که راه انتقال گاز به این منطقه از طریق LNG مهیا است.

خسروجردی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه صادرات گاز به صورت CNG نیاز به چه شرایطی دارد، گفت: در چند سال اخیر تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به CNG افزایش یافته و این افزایش تکنولوژی همراه با هزینه هایی است، از این رو صادرات گاز به صورت CNG صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی،در انتها با اشاره به اینکه ریسک فعالیت در برخی بازارهای تا حدودی بالا است و هزینه و ریسک لوله گذاری را افزایش داده است، بیان کرد: در حال حاضر سختی‌های بسیاری در زمینه فروش گاز به بخش خصوصی به ویژه صادرکنندگان وارد می شود که باید این موانع رفع شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.