راه زیادی تا هوشمند شدن شهر تهران در پیش است

|
0 دیدگاه

رییس شورای عالی استان‌ها و رییس شورای شهر تهران گفت: شهر هوشمند می‌تواند کیفیت زندگی مردم را بهبود دهد.

مهدی چمران در مراسم اختتامیه دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذرای شهر هوشمند گفت: شهر هوشمند می‌تواند بسیاری از مشکلات را سر و سامان دهد و این موضوع تنها در بحث ترافیک و حمل و نقل نیست. متاسفانه در سیستم سنتی ما این تفکر وجود دارد که همه کارها باید با مراجعه حضوری شکل بگیرد در حالی که خیلی کارها با یک تلفن قابل انجام است.

وی افزود: هوشمند شدن شهرها نه‌تنها سبب چابک‌سازی کارها می‌شود که از فساد اداری نیز می‌کاهد.

رییس شورای شهر تهران گفت: در تهران تلاش زیادی برای هوشمند شدن شهر اتفاق افتاده است اما هنوز راه زیادی در پیش داریم. برای مثال در سال ۸۲ برنامه ما این بود که زمان صدور پروانه ساختمانی را به ۱۵ تا ۱۸ روز کاهش دهیم. اما اکنون اگر یک نفر ظرف ۶ ماه پروانه بگیرد خیلی هم خوشحال می‌شود. این درحالی است که دفاتر الکترونیکی و سیستماتیک شده و بسیاری از کارها از این طریق انجام می‌شود.

چمران گفت: زیربنا و عوارض را با دستگاه محاسبه کرده و صورتحساب را پرینت می‌کنیم. سپس به صورت دستی به آن عوارض متفرقه را که گاهی رقم آن به میلیارد می‌رسد اضافه می‌کنیم که این شیوه درست نیست. چرا که فساد در همین نقطه شکل می‌گیرد و متقاضی برای کاهش این رقم به دنبال راه خواهد گشت.

رییس شورای عالی استان‌ها با بیان این هوشمندی یک شهر تنها به سیستم و دستگاه نیست گفت: هوشمندی مدیران نیز اهمیت بسیاری دارد و باید در طراحی شهر هم هوشمندانه کار کنیم. برای مثال یک نفر برای پروانه ساختمان باید به ثبت، دارایی، بانک، دادگستری و دفاتر اسناد رسمی که هر کدام با هم فاصله دارند مراجعه کنند. آیا نمی‌توان کاری کرد که شخص کارهای خود را به صورت الکترونیکی انجام دهد؟

وی افزود: البته سیستماتیک شدن کارهای عوارضی هم دارد. برای مثال در یک اداره‌ای که ارجاعات الکترونیکی شده بود، به خاطر قطعی سیستم ساعت‌ها مردم معطل شدند تا یک پرونده از یک کارمند، به کارمند بغل دستی‌اش ارجاع شود.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.