رقابت موسسات جهانی برای جذب ۱۱.۵ تریلیون دلار سرمایه مسلمانان

|
0 دیدگاه

بانک ها و موسسات مختلف جهان رقابت برای جذب ۱۱.۵ تریلیون دلار دارایی اشخاص و موسسات مسلمان در سراسر جهان را شدت بخشیده اند.

رقابت برای جذب ۱۱٫۵ تریلیون دلار ثروت اشخاص، موسسات و دولت های مسلمان توسط موسسات مختلف مدیریت دارایی در سطح جهان در حال افزایش است.
بخش های مدیریت دارایی بانک آر بی اچ مالزی و بانک ماندیری اندونزی در حال طراحی صندوق های اسلامی جدیدی هستند تا دارایی های سرگردان مسلمانان را به سمت خود بکشند. مدیران پولی موسسات مالی جهانی از بی ان پی پاریبای فرانسه گرفته تا موسسه شرودر اینوستمنت منجمنت در سال گذشته به فکر جذب این دارایی ها افتاده اند.
مرکز بین المللی مالیه اسلامی مالزی در ماه فوریه برآورد کرد که به رغم بالا رفتن تقاضا برای سرمایه گذاری های مطابق با شریعت اسلامی، همچنان حدود ۹٫۵ تریلیون دلار دارایی های اسلامی، بیرون از دایره مالیه منطبق بر شریعت اسلامی قرار دارند.
راج محمد، مدیرموسسه مشورتی فایو پیلارز در سنگاپور در این باره گفت: «در حالی که سرمایه گذاران همچنان به دنبال درآمدهای ثابت و پایدار هستند، این بخش شاهد رشد مثبتی خواهد بود، اما ما انتظار نداریم شاهد رشدی انفجاری باشیم…با توجه به این واقعیت که دو سوم از جمعیت مسلمان جهان در آسیا زندگی می کنند، کشورهای آسیایی از موقعیت بهتری برای استفاده از دارایی های سرگردان مسلمانان برخوردارند.»
به گفته الیزا اونگ، مدیر عامل گروه مدیریت دارایی آی اچ بی، این گروه  قرار است سال آینده میلادی، حداقل ۴ صندوق مطابق با شریعت اسلامی به مشتریان پیشنهاد دهد که بر اساس آن دارایی های مسلمانان می تواند به صورت حلال در بازار بورس، املاکن، صکوک و سهام سرمایه گذاری شوند. موسسه ماندیری ماناجمن اینوستاسی در اندونزی نیز در طی یک سال آینده  ۴ صندوق مطابق با شریعت اسلامی راه اندازی خواهد کرد.
بر اساس مقررات شریعت اسلامی، سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی با بدهی بیش از حد یا شرکت هایی که در فعالیت های غیراخلاقی نظیر قماربازی، روسپی گری و تجارت مشروبات الکلی و گوشت خوک نقش دارند ممنوع است. بر اساس برآورد موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن، اسلام در طی چند دهه آینده، اسلام همچنان سریعترین سرعت رشد و گسترش را در بین ادیان مهم جهان به خود اختصاص خواهد داد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.