رونق خرید و فروش غیرقانونی زمین‌های شمال کشور

|
0 دیدگاه

در حالی خرید و فروش غیرقانونی زمین‌های بنیاد علوی در شمال کشور برای مردم این منطقه دردسرساز شده است که از قائمشهر خبر می‌رسد این بنیاد از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند و وضعیت مالی خوبی ندارند، پول‌های زیادی بابت انتقال مالکیت زمین‌های ۴۰ تا ۵۰ متری طلب می‌کند.

این روزها استقبال از خرید زمین در شمال کشور رو به افزایش است در حالی که شاید کمتر کسی مطلع باشد که اکثر زمین‌های موجود در برخی از شهرهای شمالی کشور در اختیار بنیاد علوی است.

این بنیاد در حال حاضر در بسیاری از شهرها چون بابلسر و فریدون کنار صددرصد مالکیت زمین را داراست. در حالی که بسیاری از خریداران زمین در مناطق شمالی تنها به اظهارات بنگاه های املاک اکتفا می کنند و پس از خرید زمین تازه متوجه می شوند که تا حق بنیاد علوی را ندهند مالکیت زمین در اختیارشان قرار نمی گیرد.

براساس اظهارات مهندس یعقوب رستم زاده مدیر بنیادعلوی شرق استان مازندران در گفت وگو با «پارسینه»، خریدارها در ابتدا قبل از هرگونه اقدامی برای خرید زمین می‌بایست به اداره ثبت و یا شهرداری‌ها مراجعه کنند و تقاضای خرید خود را اعلام کنند تا در فرآیند فروش بنیاد قرار بگیرند.

به گفته وی، مبلغ واگذاری مالکیت زمین به فرد خریدار براساس آیین نامه معاملات بنیاد محاسبه می گردد و براساس آن متقاضی ملزم به پرداخت آن است در غیراینصورت این امر حکم تصرف زمین را دارد.

رستم زاده با اشاره به اینکه متقاضیان می توانند از طریق پلاک ثبتی موجود در زمین اقدام به اطلاع بیشتر در خصوص مالک آن کنند، متذکرشد: درصورت بررسی پلاک ثبتی کاملا مشخص می شود که بنیاد علوی مالکیت شش دانگ دارد یا مشاع!

مدیر بنیادعلوی شرق استان مازندران در پاسخ به این سئوال که بنیاد چگونه مطلع می شود که چه کسی زمین تحت مالکیت آنان را بفروش رسانده است؟ تاکید کرد: اگر مطلع شویم برخی از زمین‌هایی که می شناسیم را تصرف کرده اند قطعا اقدام حقوقی می کنیم اما اگر زمینی را هم متوجه نشویم دیگر کاری از دستمان بر نمی آید.

درحالی این اظهارات مطرح می شود که فرآیند انتقال مالکیت زمین از سوی بنیاد به خریداران زمان براست تا جایی که برخی از خریداران مدت زمان انتقال را بیش از یکسال اعلام می کنند.

در عین حال، اغلب متقاضیان خرید زمین در مناطق شمالی کشور از مالکیت بنیاد علوی بر برخی از زمین‌های این منطقه بی اطلاع هستند و همین امر دلیلی است بر بهره برداری سودجویانی که به دنبال خریدارانی می گردند که به دلیل نداشتن این اطلاعات می توانند از طریق آنان دست به درآمدزایی بالایی بزنند.

البته از قائمشهر خبر می‌رسد این بنیاد از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند و وضعیت مالی خوبی ندارند، پول‌های زیادی بابت انتقال مالکیت زمین‌های ۴۰ تا ۵۰ متری طلب می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.