رونمایی از شبکه ملی اطلاعات ایران

|
0 دیدگاه

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات ایران با شاخص های استقلال، امنیت، کیفیت و سرعت بالا امروز بعد از یازده سال انتظار افتتاح شد.

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به مناسبت فرارسیدن هفته دولت امروز در وزارت ارتباطات با حضور معاون اول رئیس جمهور، دبیر شورای عالی فضای مجازی، وزیر ارتباطات و مقامات اجرایی این وزارتخانه افتتاح شد.

اولین مصوبات مربوط به اجرای این پروژه ملی مربوط به اوایل سال ۸۴ می شود اما کوتاهی و گاها سهل انگاری دولت ها مانع تحقق آن شد.

با این حال، بحث راه اندازی این شبکه ذیل ماده ۴۶ به قانون برنامه پنجم توسعه نیز راه یافت تا مُهر تأییدی بر اهمیت اجرای آن باشد.

تأکیدات مقام معظم رهبری در حکم تأسیس شورای عالی فضای مجازی نیز علتی بر تمرکز وزارت ارتباطات دولت یازدهم بر پیاده سازی شد.

علی رغم اینکه مسئولان این وزارتخانه در بدو فعالیت های خود معتقد بودند دولت های گذشته تنها ۱۵ درصد از برنامه پنجم در این حوزه را تحقق بخشیدند اما امروز با تلاش دولت شاهد افتتاح فاز نخست این پروژه با تأخیری یازده ساله هستیم.

بر این اساس، شبکه ملی اطلاعات شبکه‌ای مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) به‌همراه سوئیچ‌ها، مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است؛ به‌صورتیکه درخواست‌های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به‌هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.