75 درصد بارش‌ها تنها در 25 درصد از وسعت کشور

سر ریز شدن سدها در پی نبود مدیریت

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در سال‌جاری شاهد بارش‌های فراوان در کشور بودیم اما به دلیل نبود مدیریت مناسب شاهد سرریز شدن برخی از سدها و هدر رفت آب شدیم.

رحیم میدانی معاون امور آب و آبفا در برنامه روی خط خبر درخصوص وضعیت ذخایر آبی کشور و نسبت آن با میزان مصرف گفت: در سال جاری بارش‌های خوبی داشتیم اما به دلیل وجود مشکلات مزمن در کشور از جمله نبود مدیریت بارش‌ها، تابه‌حال قادر به حل کامل مشکل کم آبی نبودیم.
وی افزود: افزایش بارش‌ها در سال‌جاری باعث سرریز شدن برخی از سدها به‌ویژه در غرب کشور شد که با وجود بارش‌های خوب نتوانستیم میزان سرریز را مدیریت کنیم.
میدانی با اشاره به‌ اینکه ذخایر خوبی در مقدار آب‌های ‌زیرزمینی داریم اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد از منابع آبی کشور زیر زمین است که این میزان آب‌زیرزمینی امتیاز بالایی نسبت به آب‌های سطحی دارد.
معاون امور آب میزان هدر رفت آب از طریق تابش نور خورشید و وزش باد را حدود ۲ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: در تمام جهان مقداری از آب‌های سطحی از این طریق هدر می‌رود که میزان قابل توجهی است.
وی در خصوص میزان ذخیره آبی کشور گفت: برای تامین آب شرب شهرها ۲٫۵ میلیارد مترمکعب آب را در اختیار شهرها قرار دادیم و در حال حاضر ۲۸ هزار متر مکعب ذخیره آب داریم.
میدانی به سهم بالای آب‌های زیرزمینی در تامین آب شرب شهرها اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد از آب شرب شهرها از طریق آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود که مقدار قابل توجهی است.
معاون امور آب با بیان مقدار ذخیره استاتیک آب و ضرورت حفظ آن اظهار کرد: درحال حاضر ۴۰۰ میلیارد مترمکعب ذخیره استاتیک آب داریم که نباید به آن دست زد.
وی در پاسخ به این سوال که وضعیت بارش‌ها در سال جاری چه‌طور پیش‌بینی می‌شود، گفت: معمولا سازمان هواشناسی در هنگام پیش‌بینی بلند مدت ممکن است ظریب خطای بالاتری داشته باشد ولی با این وجود انتظار می‌رود به گفته هواشناسی در پاییز بارش‌ها دیر هنگام صورت گیرد که با مدیریت منابع آبی باید آب شرب شهر تهران را در مهر،آبان و آذر از پشت سدها تامین کنیم.
میدانی از برنامه‌ریزی های انجام شده در خصوص مدیریت بحران آب خبر داد و بیان کرد: مشکل کم آبی همچنان در برخی شهرها از جمله کرمان وجود دارد و برای رفع تمام مشکلات باید پروژهای بزرگی در حوزه مدیریت منابع آبی ایجاد شود.
معاون امور آب و آبفا افزود: دولت با احداث سد در استان چهارمحال و بختیاری توانست آب شرب مورد نیاز دو استان یزد و کرمان و کمبود آب استان اصفهان را جبران کند.
وی با اشاره به اینکه برای تامین آب شرب استانهای کم آب مجبور به انتقال آب هستیم، اظهار کرد: با انتقال آب از حوزه‌های پرآب به کم‌ آب موفق به تامین آب استانهای کم‌آب و پرجمعیت تهران،اصفهان و یزد شدیم که در غیر این‌صورت با مشکل کمبود آب  مواجه می‌شدیم.
میدانی انتقال آب به حوزه‌های کم آب را جزء الزامات تامین آب ‌شرب استانها دانست و گفت: در حال حاضر ۷۵ درص از کل بارش‌ها در ۲۵ درصد از وسعت کشور اتفاق می‌افتد که باعث ضرورت انتقال آب به مناطق کم آب می‌شود.
معاون امور آب وآبفا در خصوص اجرایی شدن پروژه انتقال آب دریای خرز به مناطق مرکزی و انتقال آب دریای عمان به مناطق جنوبی گفت: این پروژه قطعا اجرایی می‌شود و در حال حاضر هفده استان برای انتقال آب خلیج‌فارس یا عمان در حال بررسی هستند و در برخی مناطق جنوبی از آب‌شیبرین کن‌ها استفاده می‌کنند.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.