سطح جدید قیمت اوراق مسکن

|
0 دیدگاه

یک هفته بعد از اقدام ضربتی بانک عامل بخش مسکن برای کنترل قیمت اوراق تسهیلات خرید آپارتمان، روز گذشته قیمت هر فقره اوراق به‌طور میانگین به ۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در حالی که طی یک هفته گذشته قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در برخی موارد از مرز ۱۰۰ هزار تومان نیز عبور کرد و انتظار می‌رفت قیمت هر فقره اوراق طی هفته جاری تحت‌تاثیر کاهش منابع بانکی برای انتشار اوراق جدید بازهم فراتر برود، با تمدید سررسید اوراق چاپ ۹۳ به مدت ۶ ماه، نرخ رشد هیجانی قیمت اوراق تا حدی کنترل شد.

هفته گذشته متوسط قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن به ۹۵ هزار و ۵۰۰ هزار تومان رسید و این در حالی است که قیمت برخی از این اوراق به مرز ۱۰۵ هزار تومان نیز نزدیک شد.

علت اصلی رشد شدید قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام خرید مسکن به کاهش منابع بانکی برای انتشار اوراق جدید تحت‌تاثیر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی برمی‌گردد که طی هفته‌های اخیر خود را در شکل جهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن نشان داد. طی یک هفته اخیر بانک‌عامل بخش مسکن سررسید اوراق چاپ سال ۹۳ را که مطابق با سررسید دو ساله اوراق تسهیلات خرید مسکن باید ابطال می‌شد، برای ۶ ماه تمدید کرد تا حجم اوراق تسهیلات مسکن از سطح فعلی کمتر نشود.کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این اقدام ضربتی اثر کوتاه‌مدت خود را همراه با افزایش حجم انتشار اوراق جدید از ۱۵ شهریور به واسطه اختصاص منابع جدید برای انتشار اوراق، به شکل توقف رشد قیمت اوراق در آخرین ماه تابستان و حتی روند رشد معکوس قیمت اوراق، نشان می‌دهد.

به این ترتیب علاوه بر اقدام فوری بانک مسکن مبنی بر تمدید ۶ ماهه اوراق در آستانه ابطال، حجم تازه‌ای از اوراق جدید ناشی از افزایش منابع حساب سپرده ممتاز بانک مسکن – حسابی که اوراق تسهیلات خرید مسکن به پشتوانه منابع آن منتشر می‌شود – از ۱۵ شهریور به بازار رسمی مبادله اوراق وارد می‌شود.به گزارش «دنیای اقتصاد»، قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۴ به‌طور متوسط ۷۴ هزار تومان بود اما در بهار امسال به‌خاطر پایان رکود معاملات مسکن و شروع پیش‌رونق، تحت‌تاثیر افزایش نسبی تقاضا به ۸۰ تا ۸۴ هزار تومان رسید، ضمن آنکه افزایش سقف مبلغ وام از ۷۰ به ۱۱۰ میلیون، نیاز به خرید اوراق بیشتر را برای متقاضیان ایجاد کرد. هم اکنون برای دریافت وام ۱۱۰ میلیونی در پایتخت از محل اوراق تسهیلات، بسته ۲۲۰تایی اوراق لازم است.

با این حال، عدم افزایش منابع حساب ممتاز، مانع از افزایش حجم انتشار اوراق ماهانه در ماه‌های اخیر شد. بانک عامل بخش مسکن برای رفع این مشکل، از یک هفته گذشته اعتبار دو ساله اوراق چاپ سال ۹۳ را به مدت ۶ ماه تمدید کرد تا از این طریق، حجم اوراق موجود در بازار، از سطح فعلی کاهش پیدا نکند. این در حالی است که حجم تازه‌ای از اوراق تسهیلات خرید مسکن از نیمه شهریور ماه منتشر و به بازار مبادله رسمی وارد می‌شود.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.