سقف تسهیلات بازسازی مسکن روستایی ۶۰ درصد در دولت یازدهم رشد کرد

|
0 دیدگاه

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می گوید، سقف تسهیلات برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکن روستایی با رشد ۶۰درصدی به ۱۸۰ و ۲۰۰ میلیون ریال در دولت یازدهم افزایش یافته است.

حمیدرضا سهرابی روز چهارشنبه با بیان اینکه قبل از سال ۱۳۹۳ سقف تسهیلات برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکن روستایی ۱۲۵ میلیون ریال بود، گفت: سقف این تسهیلات در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به ۱۵۰ میلیون ریال و از اوایل امسال با مصوبه هیات دولت سقف این تسهیلات به ۱۸۰ و ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافت. دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات ۱۵ سال تعیین شده است.
وی افزود: دو سال از این ۱۵ سال مربوط به دوره مشارکت مدنی برای ساخت و نوسازی واحدهای مسکن روستایی است و ۱۳ سال دیگر برای بازپرداخت مدت اقساط آن خواهد بود.
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران با اشاره به زمان پرداخت این تسهیلات یادآورشد: با معرفی بنیاد مسکن به بانک های عامل در صورتی که مدارک متقاضیان کامل باشد بانک ها بین ۲۰ تا ۳۰ روز تسهیلات خود را پرداخت می کنند.
سهرابی با اشاره به مزیت های پرداخت تسهیلات برای بهسازی و بازسازی واحدهای مسکن روستایی، گفت: تاکنون ۱۳۶ هزار میلیارد ریال (۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان) تسهیلات از طریق نظام بانکی با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای بهسازی و بازسازی واحدهای مسکن روستایی پرداخت شده است.
این مقام مسوول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: هم اکنون تمام روستاییان برای نوسازی واحدهای مسکن خود می توانند از تسهیلات ۱۸۰ میلیون ریالی بنیاد مسکن استفاده کنند.
سهرابی تاکید کرد روستاهای شهرستان های مرزی و سواحل مکران می توانند ۲۰۰میلیون ریال تسهیلات مسکن برای تخریب و نوسازی واحدهای فرسوده خود دریافت کنند.

**مقاوم سازی ۴۰ درصد مسکن روستایی
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران افزود: تا سال ۱۳۸۴ کمتر از ۱۰ درصد خانه های روستایی در برابر زلزله وبلایای طبیعی مقاوم بودند، اما پرداخت تسهیلات روستایی برای بهسازی و نوسازی واحدهای مسکن روستایی سبب شده است هم اکنون بیش از ۴۰ درصد واحدهای مسکن روستایی در برابر زلزله مقاوم شوند.
سهرابی با بیان اینکه به طور میانگین سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی با استفاده از این تسهیلات نوسازی و یا بهسازی شده اند، گفت: بنیاد مسکن همواره تلاش کرده است این تسهیلات با سود ۵ درصد و به سهولت به روستاییان متقاضی پرداخت شود.
به گزارش ایرنا، سالیانه با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی با پرداخت تسهیلات بانکی نوسازی و یا بهسازی می شوند و هم اکنون ساختمان های بسیاری از روستاهای کشور با استفاده از این تسهیلات نوسازی شده است.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دو برنامه پنج ساله چهارم و پنجم توسعه کشور بهسازی و نوسازی ۲میلیون واحد مسکونی روستایی را در دستور کار خود قرار داده است.
براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ تعداد واحدهای مسکونی روستایی کشور پنج میلیون و ۱۷۲ هزار و ۵۹۴ واحد بوده است. از این تعداد ۹٫۵ درصد دارای ساختار اسکلت فلزی، ۱۱٫۱ درصد بتون آرمه، ۷۸٫۷ درصد سایر و ۰٫۷ درصد اظهار نشده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.