سلامت بانک های ایرانی به رتبه ۱۲۱ جهانی بهبود یافت

|
0 دیدگاه

براساس ارزیابی های بین المللی، رتبه ایران در زمینه سلامت بانک از رتبه ۱۲۵ در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ میلادی به رتبه ۱۲۱ در سال جاری بهبود یافته است.

« مجید قاسمی » مدیرعامل بانک پاسارگاد روز سه شنبه در همایش بانکداری اسلامی افزود: جایگاه جهانی ایران در زمینه دسترسی به وام به رتبه ۱۳۸ رسیده، اما در زمینه رقابت پذیری در بین ۱۴۰ کشور، رتبه ۷۴ را از آن خود ساخته که ناشی از مقررات متعدد از سوی نهادهای مختلف است که شاخص رقابت پذیری را کاهش می دهد.
وی پیرامون موضوع « راهکارهای لازم برای ایجاد بستر مناسب با هدف تعامل بانک ها با بانکداری بین الملل » اظهار داشت: تولید ناخالص داخلی کشور در حالی پارسال به یک درصد رسید که بانک ها ۸۳۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به بانک مرکزی بدهکار بودند.
قاسمی یادآورشد: شاخص های کلان اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی درباره وضعیت کلی اقتصاد ایران پیام می دهد و ثبت نقدینگی ۳۰ درصدی و یک تریلیون و ۵۳۰ هزار میلیارد ریال پایه پولی به همراه نرخ بیکاری ۱۱ درصدی همگی بیانگر وضعیت کلی اقتصاد ایران است.
مدیرعامل بانک مزبور گفت: همگرایی تسهیلات نظام بانکی و ارزش افزوده را از شاخص های مهم در ارزیابی اقتصاد کلان دانست و افزود: برای نمونه نظام بانکی پارسال ۲۹٫۲ درصد به بخش صنعت و معدن تسهیلات پرداخت کرد در حالی که ارزش افزوده این بخش بسیار ضعیف است، اما بین بخش کشاورزی و یا ساختمان نسبت مستقیمی بین پرداخت تسهیلات و ایجاد ارزش افزوده وجود دارد.
قاسمی یادآور شد: پارسال بخش کشاورزی ۸٫۴ درصد، ساختمان ۱۰٫۳ درصد، بازرگانی ۱۳٫۷ درصد و خدمات ۳۸٫۲ درصد تسهیلات بانکی را دریافت کردند و ۰٫۰۴ درصد نیز به بخش های متفرقه پرداخت شده است.
وی یادآور شد: بانک ها ۹۰ درصد از تامین مالی کشور را انجام می دهند و سهم بازار سرمایه و صنعت بیمه کمتر از ۱۰ درصد است و در شرایط کنونی رابطه بین بخش پولی با ایجاد ارزش افزوده تضعیف شده که بخشی از آن به مطالبات بانک ها، بدهی دولت و مطالبات غیرجاری بانک ها مربوط می شود.
قاسمی افزود: بخشی از مشکلات نیز مربوط به تصمیمات تکلیفی از جمله استمهال بدهی ها است که در مجموع سبب می شود از قدرت تسهیلات دهی بانک ها کم شود.
وی حمایت بانک مرکزی از شبکه بانکی را از نقاط قوت نظام بانکی در ایران دانست و گفت: اخذ سپرده قانونی بالا از بانک ها و ایفای نقش بانک مرکزی به عنوان پشتوانه بانک ها در ارتباط با تعهدات ارزی از نقاط قوت شبکه بانکی ایران به شمار می رود.
بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی امروز (سه شنبه) با حضور مسئولان و صاحب نظران حوزه پولی و مالی در سالن اجلاس سران اسلامی گشایش یافت و فردا به کار خود پایان می دهد.
صاحب نظران در این اجلاس در خصوص راهکارهای تعامل نظام بانکداری بدون ربا با بانکداری بین الملل به بحث و تبادل نظر می پردازند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.