سنگ محک حذف ثروتمندان از یارانه تغییر کرد

|
0 دیدگاه

موضوع یارانه که هفته گذشته در مجلس مورد بررسی قرار گرفت موجب شد تا در این رابطه ابهامات فراوانی در خصوص حذف یارانه ثروتمندان مطرح شود.

در حالی که در مرداد ماه شصت و پنجمین مرحله یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که در تیر ماه بیش از ۲۰۰ هزار نفر از لیست دریافت یارانه حذف شدند که ۱۰۰ هزار نفر افراد فاقد کارت ملی شناسایی و مابقی نیز افراد ثروتمند به شمار می‌آمدند که با این حال دولت باز هم طی فرایندی از مردم خواست در صورت اعتراض به حذف یارانه نقدی به سامانه هدفمندی  مراجعه و شکایت خود را در این سامانه ثبت کنند.

با این تفاسیر هفته گذشته در مجلس موضوعی در مورد یارانه‌ها مطرح شد که موجب ایجاد ابهامات فراوانی در خصوص حذف و یا عدم حذف یارانه ثروتمندان به وجود آورد که در ظاهر این طرح به نظر می‌‌رسید دولت دیگر قصد حذف یارانه ثروتمندان را ندارد و صحبت‌های گذشته خود را تکذیب کرده ولی در واقع بیان‌گر موضوع دیگری بود که به استناد این طرح باز هم دولت موظف است در سال ۱۳۹۵ یارانه نقدی خانوارهایی که سرپرست آن‌ها مشمول عناوین زیر هستند را حذف کند:

۱-کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آن‌ها حداقل سیصد و پنجاه میلیون ریال باشد.

۲-نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی، پزشکان و دامپزشکان

۳-کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیر دولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح. بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیر دولتی که سالانه آن‌ها بیش از سیصد و پنجاه میلیون ریال است.

۴- کلیه مدیران و اعضای هیئت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیر دولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیئت مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی که دریافتی سالانه آن‌ها بیش از سیصد و پنجاه میلیون ریال باشد.

۵- کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور

۶-کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشده‌اند.

ب- از ابتدای تیر ماه ۱۳۹۵ پرداخت یارانه به اشخاص مشمول تبصره در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود.

ج- دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب تبصره استحقاق دریافت یارانه را ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان دو برابر مبلغ دریافتی است.

با وجود ابهامات به وجود آمده در موضوع مطرح شده در مجلس نوبخت شب گذشته در برنامه تلویزیونی در این خصوص گفت: آن مواردی را که مجلس شورای اسلامی در قالب حذف ۲۴ میلیون نفر افراد پردرآمد مطرح کرد در دستور کار ما و ۳ میلیون نفری که یارانه آنان حذف شد جزو آن بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: طبق این قانون دولت اجازه تشخیص نیازمند را دارد ضمن اینکه پول‌های ناشی از حذف یارانه دهک‌های پردرآمد به دولت می‌تواند کمک کند.

وی ادامه داد: سالانه حدود۴۲ هزار میلیارد تومان و هر ماه ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کنیم که رقم سنگینی است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت نمی تواند از سفره مردم بزند و از پول آن استفاده کند گفت: اجازه نداریم یارانه نیازمندان را حذف کنیم.

نوبخت افزود: ‌دولت یارانه هر کسی را که تشخیص دهد درآمد بالایی دارد و مستحق این دریافت نیست قطع می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قانون افراد ثروتمند را کسانی دانسته که درآمد بالای ۳۵ میلیون تومان در سال دارند گفت: افرادی که این درآمد را دارند اما در شهرهای بزرگ مانند تهران زندگی می‌کنند و دانشجو دارند و مستاجر هستند نمی توان ثروتمند قلمداد کرد.

نوبخت در انتها تاکید کرد: یارانه افراد نیازمند قطع نمی شود.

به گزارش میزان حقوق سالانه ۳۵ میلیون تومان به معنای درآمد ماهانه کمتر از ۳ میلیون تومان است که مقایسه این رقم با خط فقر شهر بزرگی چون تهران که برای یک خانواده چهار نفره ۳ میلیون و ۵۰۰هزار تومان اعلام شده نشان دهنده آن است که صاحبان این درآمد شرایط رفاهی مناسبی با توجه به مکان زندگی خود ندارند و حذف این افراد از لیست یارانه بگیران به منزله حذف افراد ثروتمند نیست.

باید به این نکته نیز توجه کرد که شناخت افراد ثروتمند در شهرهای مختلف با توجه به شرایط محیطی آن‌ها متفاوت است و برای حذف آنها باید روش های متفاوتی را پیش رو داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.