شرایط یکسان‌سازی نرخ ارز مهیا است

سهم اندک نفت در رشد اقتصادی

|
0 دیدگاه

خوانساری با اشاره به اینکه شرایط بازار ارز برای تک نرخی شدن مهیا است گفت: اقتصاد ایران در فصل بهار ۴٫۴ درصد رشد داشته که سهم بخش نفت در این میان تنها ۱٫۱ درصد بوده است.

مسعود خوانساری  در نشست خبری هيات نمايندگان اتاق تهران كه با حضور وزير بهداشت در حال برگزاری است گفت: اقتصاد ايران در سه ماه نخست سال جاری مطابق با گزارش مركز آمار ايران ٤.٤درصد رشد داشته كه بر اين اساس، در بخش نفت متوسط صادرات ٢.١ ميليون بشكه در روز بوده که سهم  ١.١ درصدی را از رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده است.
رئيس اتاق بازرگانی و صنايع و معادن تهران ادامه داد: بخش کشاورزی در سه ماه نخست سال جاری، ۴ درصد رشد داشته و این در حالی است که بخش صنعت با وجود رشد منفی۲٫۲ درصدی در فصل پاییز در سه ماه نخست سال جاری رشد مثبت را تجربه کرده است.

وی به آمار بخش خدمات در بهار امسال اشاره کرد و گفت: آمارهای بهاره حكايت از اين دارد كه در بخش خدمات نيز رشد داشته‌ایم و اين در حالی است كه در بخش های ساختمان و سرمايه گذاری همچنان با رشد منفی مواجه هستيم؛ البته موجودی انبارها كاهش نيافته بنابراين می‌توان اعلام كرد كه صادرات رونق داشته است.

خوانساری تصریح کرد: با پيگيری‌های بخش خصوصی و نظر دولت، يكسان‌سازی نرخ ارز در حال به ثمر رسيدن است و با ابلاغیه بانك مركزی برای آزادسازی خريد و فروش ارز از سوی بانك‌ها اين كار آغاز شده که افزايش روزانه قيمت ارز مبادله‌ای نشان از جهت‌گیری بازار به سمت یکسان‎سازی ارز دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران به جلسه اخير فعالان اقتصادي با رئيس سازمان امور مالياتي اشاره و اظهار کرد: در رابطه با مالیات فعالان بخش خصوصی اتاق و سازمان امور مالیاتی در مورد شش موضوع به جمع‌بندی رسیده‌اند .

خوانساری بیان کرد: در مورد ماليات‌های سال ٩٤ نيز آنچه پيگيری می‌شود تلقی قطعی اظهارنامه های مالياتی بنگاه‌های صنعتی است.

وی همچنین به جلسه دو هفته پیش جلسه ای با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد و گفت:‌ پیشنهاد اصلی ما در ارتباط با سال ۹۴ این است که  اظهارنامه بنگاه‌های صنعتی به عنوان مالیات اصلی تلقی شود.

رئیس اتاق تهران به صادرات اشاره کرد و گفت:‌ صادرات غیرنفتی در فصل اول امسال رشد داشته و قطعاً‌ اگر صنعت به همین روال رشد ادامه دهد شاهد صادرات بیشتر خواهیم بود و واقعی شدن نرخ ارز هم باعث می‌شود که صادرات را بیش از پیش رونق دهیم.

خوانساری با اشاره به لایحه دولت در مورد اصلاح بودجه بیان داشت: این لایحه دارای دو بند اساسی در تبصره ۱۹ و ۲۰ بود که در لایحه قبلی حذف شده بود، اما در کمیسیون بودجه مجلس به تصویب رسید.

وی بیان داشت:‌بنابر این از مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان که قرار بود با بانک مرکزی تهاتر شود، ۳۵ هزار میلیارد تومان آن تصویب شد.

رئیس اتاق تهران در انتها خاطر نشان کرد: البته ۱۰ هزار میلیارد تومانی که قرار بود به عنوان سرمایه بانک‌ها افزایش یابد، تصویب نشد که اگر این بند از لایحه به تصویب برسد به خدمات تسهیلات‌دهی کمک می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.