سواپ روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت جمهوری آذربایجان توسط ایران

|
0 دیدگاه

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت، دو کشور در حال مذاکره در مورد سواپ نفتی برای عرضه بیشتر نفت خام آذربایجان به بازار جهانی هستند.

ایران و آذربایجان در حال بررسی موضوع از سرگیری طرح استراتژیک سواپ نفتی هستند که بیش از ۵ سال پیش کنار گذاشته شده بود.

محسن پاک آئین، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت، دو کشور در حال مذاکره در مورد سواپ نفتی برای عرضه بیشتر نفت خام آذربایجان به بازار جهانی هستند.

بر اساس قراردادهای سواپ نفتی، که در سال ۱۹۹۷ آغاز شد، ایران از طریق پایانه نفتی خود در ساحل دریای خزر از آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نفت خام دریافت می کرد و معادل آن مقدار نفت را به کشورهای حاشیه خلیج فارس تحویل می داد. این فرآیند در سال ۲۰۱۰ به این دلیل که درآمد حاصل از سواپ نفتی برای ایران کافی نبود متوقف شد.

سواپ نفتی که به معنای مبادله مواد خام به منظور تسهیل فرآیند حمل و نقل است، به ایران اجازه خواهد داد تا تحویل نفت به پالایشگاه های واقع در شمال کشور را بهینه سازی کند.

دو کشور تجربه اجرای عملیات سواپ در صنعت گاز را دارند. آذربایجان هم اکنون به استان های شمالی ایران گاز ارسال می کند، و در مقابل گاز ایران به منطقه خودمختار نخجوان آذربایجان ارسال می شود.

سفیر ایران خاطرنشان کرد که تهران و باکو به مذاکرات دوجانبه خود برای افزایش حجم سواپ گازی ادامه می دهند.

وی با اشاره به موضوع صادرات گاز ایران به اروپا گفت، در حال حاضر ایران در حال مطالعه زیرساخت های لازم، هزینه های ترانزیتی و مسیر احتمالی صادرات گاز به اروپاست.

بر اساس این گزارش، حجم اولیه سواپ نفتی ۱۲۰ هزار بشکه در روز خواهد بود، اما قرار است این رقم در آینده به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.