سوخت جدید در موتور تسهیلات مسکن

|
0 دیدگاه

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام آمادگی بانک مسکن برای کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹درصد از رشد ۹۱درصدی تسهیلات ساخت خبر داد و پیشنهاد راه‌اندازی موسسات پس‌انداز تسهیلات منطقه‌یی را نیز مطرح کرد.

طرح پیشنهادی بانک مسکن برای کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم درحالی صورت می‌گیرد که نرخ سود در ابتدا ۱۴درصد سپس به ۱۳ و در تیرماه به ۱۱درصد رسید.محمدهاشم بت‌شکن افزود: نخستین اقدام بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۲۰۰هزار واحد مسکونی برای سال جاری بوده، این در‌حالی است که برای تسهیل پرداخت تسهیلات لازم است تمهیداتی درنظر گرفته شود تا بانک مرکزی در افتتاح حساب‌های صندوق پس‌انداز یکم، مجوز تک‌تک افتتاح حساب‌ها را مطالبه نکند.

 بت‌شکن که در دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور با مدیران وزارت راه‌وشهرسازی گزارش می‌داد، گفت: تا سال۹۴، در صندوق پس‌انداز مسکن یکم که مکانیسم سپرده‌گذاری دارد، روزانه ۱۷۰فقره افتتاح حساب انجام می‌شد اما با پایین آمدن نرخ سود تسهیلات که در حال حاضر ۱۱درصد است، در سال جاری به‌صورت میانگین روزانه ۴۰۰نفر سپرده‌گذاری می‌کنند. وی تاکید کرد: بانک مسکن آمادگی دارد تا نرخ سود تسهیلات را تا ۲واحد درصد کاهش دهد و اگر این اقدام صورت بگیرد برای نخستین‌بار نرخ سود تسهیلات به ۹درصد خواهد رسید که این گام، پیام خیلی مناسبی برای فضای تامین مالی مسکن است.

 ۲پیشنهاد برای رونق‌گیری ساخت‌وساز

مدیرعامل بانک مسکن بااشاره به اقدامات این بانک برای پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی بافت فرسوده یادآور شد: در سال گذشته قرار بود برای ۵۵هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده حدود ۲۰۰میلیارد تومان یارانه تعلق بگیرد. وی ادامه داد: درخواست بانک مسکن این است که این تسهیلات پرداخت شود و اگر در حال حاضر پرداخت این تسهیلات امکان‌پذیر نیست، پیشنهاد دیگر بانک مسکن این است که امکان افتتاح و تمرکز حساب‌های وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان‌های تابعه در بانک مسکن فراهم شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منابع را کاهش دهیم و اگر دولت یارانه‌یی ندارد حداقل بانک مسکن با تمرکز حساب‌هایی که دارد بتواند نرخ سود را کاهش دهد. بت‌شکن انجام این کار را مستلزم برنامه‌هایی دانست که بانک مسکن در صورت قبول دولت در دستور کار قرار دهد و ادامه داد: برنامه‌هایی را با بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داریم که امیدواریم انجام شود.

 افزایش ۹۱درصدی اعطای تسهیلات

این مقام ارشد بانک مسکن به ارائه آماری از عملکرد این بانک در ۴ماهه نخست سال پرداخت و گفت: آمار عملکرد بانک در ۴ماهه نخست سال نشان می‌دهد که حجم تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی بانک مسکن نسبت به ۴ماهه سال قبل ۹۱درصد افزایش پیدا کرده و از جهت تعداد واحدهای مورد مشارکت نیز ۴۴درصد نسبت به دوره مشابه افزایش داشته و این آمار نشانگر این است که بخش ساخت درحال تقویت است و رشد ۹۱درصدی داشته است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، وی ادامه داد: از جهت خرید هم بانک مسکن از نظر مبلغ، رشد ۶۱درصدی و از نظر تعداد، رشد ۱۲درصدی داشت که مجموع آنها نشان می‌دهد که بانک مسکن در ۴ماهه نخست سال، ۷۵درصد تسهیلاتش نسبت به ماه مشابه افزایش پیدا کرده است. مدیرعامل بانک مسکن بااشاره به ۴۰۰هزار واحد فروش اقساطی که توسط بانک مسکن برای مسکن مهر تخصیص داده شد، افزود: قرار است به ۱۰۰هزار واحد، تسهیلات ساخت بدهیم که یکی از راه‌های تامین مالی آن اوراق رهنی مسکن بود که خوشبختانه ۳۰۰میلیارد تومان آن به فروش رفت و برنامه بانک مسکن این است که ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق رهنی مسکن را به فروش برساند و برای این کار نیاز به مجوز از بانک مرکزی و بورس دارد که درصورت دستور دولت، این امر سرعت خواهد گرفت.

 نهادسازی در دستور کار بانک مسکن

بت‌شکن در بیان دیگر برنامه‌های بانک مسکن برای بازگرداندن رونق بازار معاملات به نهادسازی اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که می‌تواند به رونق بخش مسکن کمک کند نهادسازی و راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌یی است که می‌تواند به‌ویژه برای شهرهای جدید در سواحل مکران همچنین در بافت ‌فرسوده بسیار موثر باشد.

وی بااشاره به تشکیل جلسه‌یی در همین رابطه (راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌یی) در شورای پول و اعتبار افزود: از آنجا که نهادهای مالی منطقه‌یی یک نهاد پولی است باید شورای پول و اعتبار آن را تصویب کند و دستور دولت مبنی بر راه‌اندازی آن می‌تواند به تصویب آن سرعت دهد.

مدیرعامل بانک مسکن، برنامه‌های دیگر این بانک را به ارائه تسهیلات برای مسکن مهر مرتبط دانست و گفت: طبق آمار کل واحدهای مسکن مهر ۲میلیون و ۳۷۱هزار واحد است که تا امروز برای احداث و تکمیل و بهره‌برداری از آن حدود ۵۰هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، حدود ۴۷هزار میلیارد تومان پرداخت شده و یک‌میلیون و ۶۷۳هزار واحد مسکن مهر نیز تحویل و فروش اقساطی شده که حدود ۳۶هزار میلیارد آن فروش اقساطی شده است. بت‌شکن عمده مشکل مسکن مهر را زیرساخت واحدها عنوان کرد و افزود: مشکل مسکن مهر واحدهایی است که عموما زیرساخت ندارند و اگر این زیرساخت‌ها توسط حوزه‌های مرتبط تکمیل شوند بانک مسکن می‌تواند تسهیلات‌دهی را سرعت بخشیده و کار را به سرانجام برساند.

 راهکارهایی برای آبادسازی شهرها

مقام سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر بانک مسکن در بیان دیگر اقدامات بانک مسکن به آبادسازی شهرها اشاره کرد و گفت: اقدام دیگر بانک مسکن، راهکار تامین مالی برای آبادسازی شهرها و خدمات مدیریت دارایی‌هاست. در این رابطه باید بانک مرکزی وام کوتاه‌مدتی دراختیار بانک مسکن قرار دهد که نیاز به مجوز بانک مرکزی دارد و در این مورد، عاملیت انتشار اوراق مشارکت دولت است. بانک مسکن، سال گذشته ۳هزار میلیارد تومان را برعهده گرفت و تقریبا همه آن را به پیمانکاران پرداخت کرد یعنی ۳هزار میلیارد تومان به پیمانکاران مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی پرداخت شد.

بت‌شکن ادامه داد: درمورد انتشار صکوک برای شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی، طبق ضوابط بورس باید سند تک‌برگی در دفترخانه داشته باشیم درحالی که بسیاری از سازمان‌های دولتی این سند را ندارند تا بانک مسکن بتواند به پشتوانه آن صکوک را منتشر کند، درخواست این است که این موضوع جزو موارد اصلاحی در سازمان بورس انجام شود تا بتوانیم صکوک را برای شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به وزارت راه‌وشهرسازی انجام دهیم.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: اصلاح ساختار مالی بانک با افزایش سرمایه برنامه بعدی بانک مسکن است. در این موضوع بانک، ظرفیت ۸برابری را درنظر گرفته است، همچنین درمورد پیشنهاد معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی مبنی بر تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌یی در این مورد اساسنامه بانک نیز باید اصلاح شود.

بت‌شکن گفت: نگاه بانک مرکزی به همه بانک‌ها نگاه تجاری است درحالی که باید برای بانک توسعه‌یی مقررات خاصی وجود داشته باشد بدین معنا، دقیقا همان مکانیسم‌هایی که برای بانک‌های تجاری وجود دارد درمورد بانک‌های توسعه‌یی نیز مصداق دارد که به نظر می‌رسد نیازمند اصلاح است. مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: لیزینگ مسکن هم جزو دستور جلسه‌های شورای پول و اعتبار است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.