سود وام مسکن به ۹ درصد می‌رسد؟

|
2 دیدگاه

در حالی که از کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به ۱۱ درصد کمتر از ۲ ماه می‌گذرد،گزارش‌ها حاکی از این است که آخوندی وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن برای کاهش ۲ درصد دیگر این تسهیلات در جلسه‌ای با جهانگیری اعلام ‌آمادگی کرده‌اند.

در روزهای ابتدایی تیر ماه سال جاری و بر اساس تصمیم هیأت مدیره بانک مسکن و در رأس آنها آخوندی وزیر راه و شهرسازی سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن برای بار دوم از ۱۳ درصد به ۱۱ درصد کاهش یافت.

با کاهش ۲ درصدی سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن (خانه اولی‌ها) مبلغ اقساط این تسهیلات نیز در تهران ۱۰۰ هزار تومان و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار تومان کاهش یافت.

حال با گذشت حدود ۲ ماه از این تصمیم، آخوندی وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن در جلسه‌ای که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز حضور داشت آمادگی خود را برای کاهش مجدد نرخ سود این تسهیلات اعلام کردند.

اگر چه این اقدام به نفع متقاضیان است و آ‌ن را باید به فال نیک گرفت اما مشخص نیست اعلام این تصمیم از سوی آخوندی قبل از عملیاتی شدن آن به چه دلیل است. چرا که تصمیم قبلی هیأت مدیره بانک مسکن بدون هیچ اعلام آمادگی صورت گرفته بود و پس از تصمیم به کاهش ۲ درصد عملیاتی شدن آن به شعب ابلاغ و این موضوع رسانه‌ای شد.

حال با گذشت ۲ ماه از کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن که آن هم به واسطه کاهش نرخ سود بانکی صورت گرفت زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه باز هم نرخ سود بانکی کاهش خواهد یافت باعث شده تا وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن پیش‌دستی کرده و اعلام کنند که آمادگی کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن را دارند تا پس از اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی اعلام کنند که هیأت مدیره بانک مسکن مدتها است که به فکر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن بوده است.

اما به گفته برخی مسؤولان ارشد بانک مسکن کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن می‌تواند تبعاتی داشته باشد که اولین تبعات آن کاهش تعداد افرادی است که در سال می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند .

سالانه قرار است تا ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به خانه اولی‌ها پرداخت شود و در سال اول افتتاح این حساب (خانه اولی‌ها) تنها ۵۰ درصد هدف محقق شد،بنابراین پس از کاهش نرخ سود این تسهیلات به ۱۱ درصد ورودیها ۲ برابر شد و به نظر می‌رسد امسال این ۱۰۰ هزار فقره محقق شود و با این اقدام جدید کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد میزان ورودیها باز هم افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ افتتاح حساب برای صندوق یکم (خانه اولی‌ها) انجام می‌شود. پس اگر نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن ۲ درصد دیگر کاهش یابد باز هم مبلغ اقساط ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر مبلغ اقساط وام ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۱ درصد حدود ۸۸۰ هزار تومان است و با کاهش ۲ درصد نرخ سود این تسهیلات مبلغ اقساط به حدود ۷۹۰ هزار تومان خواهد رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: حسین

با سلام
البته که این کار مفید است اما اثر بخشی چندانی ندارد. با توجه به اینکه اکثر کسانی که می خواهند برای اولین بار خانه دار شوند ترجیح می دهند بدود سپرده گذاری و از طریق اوراق خانه دار شوند. به نظر بنده و بسیار دیگر اگر سود اوراق مشارکت پایین بیاید بسیار بهتر و موثرتر خواهد بود.

توسط: احسان

به نظر من هم اگر قیمت اوراق و سود اوراق پایین بیاد خیلی بهتره چون با سپرده گذاری مشخص نیست تا یک سال اینده قیمت ها چطوره و اگر بره بالا دیگه چطور میشه خونه مورد نظر رو خرید؟ واگر قیمت ها ثابت بمونه سود ۹ درصد عالیه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.