افزایش حجم و ارزش معاملات

شاخص کل بورس از مرز ۷۸ هزار واحد گذشت

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (شنبه) همزمان با افزایش حجم معاملات، با ۴۶۹ واحد رشد، ورودی پرقدرت به کانال ۷۸ هزار واحدی داشت و جایگاه خود را در رقم ۷۸ هزار و ۳۲۶ واحد تثبیت کرد.

رشد شاخص کل بورس که از زمان معرفی «شاپور محمدی» به عنوان رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، آغاز شده است همچنان ادامه دارد؛ به طوری که شاخص در جریان معاملات امروز، مرز ۷۸ هزار واحدی نیز توسط فتح شد.
سخنان رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار درباره بازنگری در ساختار سازمان بورس و احتمال تغییر حد مبنا و حد نوسان، امیدواری ها را نسبت به بهبود فعالیت بازار سرمایه بیشتر کرده و بر این اساس، تاکنون شاخص کل بورس با رشد مداوم، استقبال خود از ورود محمدی را نشان داده است.
در معاملات امروز، حجم و ارزش معاملات رشد قابل توجهی یافت؛ به طوری که بیش از یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش سه هزار و ۲۲۳ میلیارد ریال در ۹۶ هزار و ۱۵۸ نوبت، خرید و فروش شد.
نمادهای فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، وامید (مدیریت سرمایه گذاری امید)، مبین (پتروشیمی مبین)، فملی (صنایع مس ایران)، فخوز (فولاد خوزستان) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) نقش اصلی را در رشد امروز شاخص بازی کردند و در مقابل خساپا (سایپا) با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز رشد کرد و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۳۰۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۱۱ واحد، شاخص قیمت (هم وزن)۹۶ واحد، شاخص آزاد شناور ۵۱۶ واحد، شاخص بازار اول ۴۰۳ واحد و شاخص بازار دوم ۵۹۰ واحد بالا رفت.
بالاترین رشد قیمت در معاملات امروز، به حق تقدم ملی صنایع مس ایران، حق تقدم سیمان فارس و خوزستان، حق تقدم شیرپاستوریزه پگاه خراسان، حق تقدم داروسازی دکتر عبیدی و حق تقدم کابل البرز تعلق داشت.
بیشرین کاهش قیمت نیز به نام کاشی الوند، کنتورسازی ایران، سایپا، سرمایه گذاری بهمن، پتروشیمی آبادان و تولیدمحور خودرو ثبت شد.

**ثبات سیاسی به رونق بازار سرمایه می انجامد
بهزاد گلکار مدیر عامل هلدینگ سینا، به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: فعالان بازار سرمایه از آنجا که از عمق جریانات اطلاع ندارند و به آن مشرف نیستند و حتی اطمینان لازم را به روند رو به رشد اقتصاد و به تبع آن بورس ندارند، ناامید شده بودند و همین عامل باعث ناکارآمدی بازار سرمایه شد.
وی تاکید کرد اگر شرایط داخلی بهبود پیدا کند و این نتایج و دستاوردها شکل بیرونی به خود بگیرد، اثر بسیار خوبی در بازار سرمایه می گذارد.
گلکار افزود: ۱۰ ماه دیگر وارد فاز انتخاباتی می شویم و به یقین از سه ماه آینده تمرکز کل کشور در بخش های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به سوی انتخابات می رود. به همین دلیل پیش بینی می کنم بازار بورس، بازار پرهیجانی تا پایان سال نباشد مگر اینکه هیجان شخصی سرمایه گذاران در این ایام، به بازار منتقل شود.
این کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر نتیجه انتخابات در بازار گفت: چنانچه در دور بعدی ریاست جمهوری، تغییری در دولت نداشته باشیم و دولت کنونی به کار خود ادامه دهد، وضعیت اقتصاد داخلی و اقتصاد بین المللی کشور و به تبع آن رشد بورس نسبت به دوره کنونی بهبود پیدا می کند.
این فعال اقتصادی تاکید کرد به صورت بنیادی تا سال آینده برای صنایع ما تحولات بزرگی رخ نمی دهد.
وی افزود: تا سال آینده شاهد تحولات بنیادی عمده، در بیشتر صنایع نخواهیم بود اما اگر ادامه دولت یازدهم را در دولت آینده داشته باشیم، به دلیل ثبات سیاسی و روشن بودن مواضع اقتصادی و سیاسی در بعد داخلی و بین المللی دولت، می توان به رونق بازار سرمایه در دوره بعد اعتقاد بیشتری داشت و رشد را پیش بینی کرد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما چنانچه رییس جمهوری بخواهد تغییر کند باید صبر کرد تا سیاست های اقتصادی و سیاسی فرد جدید مشخص شود بنابراین در سال ۹۶ چنانچه رییس قوه مجریه تغییر کند، سال رکودی و کم رونقی خواهیم داشت.
وی درباره تغییر ریاست سازمان بورس گفت: فعالان بازار اشتباه می کنند که اگر رییس سازمان سابقه بانکی، قندی یا خودرویی داشته باشد پس آن صنایع نسبت به سایر صنایع رشد و رونق بیشتری خواهد کرد.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: این تصور اشتباه است زیرا رییس سازمان بورس تعیین کننده رشد صنایع نیست.
گلکار درباره صنایع پیشرو در بورس افزود: گروه خودرویی و قطعه سازی تا دو سال آینده جزو صنایع برتر بازارند و رشد این صنعت، تحت تاثیر رییس سازمان بورس نیست بلکه متاثر از شرایط خود صنعت در محیط کشور است و اگر قرار باشد رییس سازمان بورس با حضورش باعث رشد یک صنعت شود و با رفتنش جلو رشد آن صنعت را سد کند جز دستکاری کردن در بازار معنای دیگری ندارد و نمی توان چنین فرضی را برای این سطح از حجم و ارزش معاملات روزانه متصور شد.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: شرایط اقتصادی کشور به گونه ای نیست که همه صنایع ما رونق داشته باشند چون بسیاری از صنایع کمتر از ظرفیت، در حال تولیدند و برخی از صنایع مانند فلزات اساسی چون فولاد، مس، سنگ آهن و پتروشیمی ها با افت قیمت های جهانی روبرویند.
گلکار با بیان اینکه رشد اخیر این گروه ناشی از بهبود مستمر نیست، اضافه کرد: باید برای این دسته از کالاها تقاضا جهانی را در نظر داشت و از آنجا که تقاضای جهانی تغییر اساسی نکرده است نمی توان رشدهای اخیر را مستمر و پایدار ارزیابی کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.