شاخص کل بورس در پایان هفته ۷۹۳ واحد رشد کرد

|
0 دیدگاه
 شاخص کل بورس با ۷۹۳ واحد رشد در معاملات امروز (چهارشنبه) و تثبیت جایگاه در رقم ۷۷ هزار و ۸۸۳ واحد، دومین هفته کاری در مردادماه را به پایان رساند.

کارنامه دومین هفته کاری بورس در مردادماه، سراسر سبزپوش بود؛ به طوری که در همه روزهای هفته، شاخص روند صعودی خود را طی کرد و همزمان، حجم و ارزش معاملات نیز افزایش یافت.
در معاملات امروز، بیش از ۹۲۴ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش دو هزار و ۱۹۶ میلیارد ریال در ۶۲ هزار و ۶۲۱ نوبت داد و ستد شد.
نمادهای فملی (صنایع مس ایران)، شنبدر (پالایش نفت بندرعباس)، کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)، خودرو (ایران خودرو)، وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و فخوز (فولاد خوزستان) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص بر جای گذاشتند.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز در معاملات امروز، مثبت بود به طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۲۸۲ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۲۰ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۹۶ واحد، شاخص آزاد شناور یک هزار و ۶۴ واحد، شاخص بازار اول ۷۹۴ واحد و شاخص بازار دوم ۳۳ واحد رشد کرد.
حق تقدم داروسازی دکتر عبیدی، حق تقدم کابل البرز، حق تقدم فولاد خراسان، توسعه معادن روی ایران و سرمایه گذاری اعتبار ایران، از بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز برخوردار بودند.
بیشترین کاهش قیمت نیز در اختیار ماشین سازی نیرومحرکه، ایران تایر، قند نیشابور، صنایع کاغذسازی کاوه و رادیاتورایران نیز قرار داشت.
صبح امروز، سامانه معاملات بورس دچار اختلال شد به طوری که در برخی ساعات، امکان ثبت معاملات وجود نداشت؛ این مشکل در پایان معاملات رفع شد.

** داد و ستد ۷۴۵ میلیارد ریال اوراق در فرابورس
امروز سهامداران ۲۰۷ میلیون و ۲۴۲ هزار اوراق بهادار به ارزش ۷۴۴ میلیارد و ۹۳۵ میلیون ریال را خرید و فروش کردند.
شاخص فرابورس رشد حدود ۶ واحدی را تجربه کرد تا به این ترتیب این شاخص در رقم ۸۱۳٫۹۱ واحد توقف کند.
بیشترین حجم و ارزش معاملات چهارشنبه در بازار سهام مربوط به داد و ستد ۳۸ میلیون سهم پالایش نفت تهران به ارزش ۱۰۸ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال بود.
همچنین، شرکت تازه وارد «آتیه داده پرداز» در کنار معادن مس تکنار و پالایش نفت تهران بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرد و بیشترین افت قیمت نصیب نیرو سرمایه، شمال شرق شاهرود و توکا رنگ فولاد سپاهان شد.
در بازار اول ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار ورقه بهادار به ارزش ۳۹ میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال داد و ستد شد و بیشترین حجم و ارزش معاملات در نماد تابان هور اتفاق افتاد. همین طور، ۱۱۳ میلیون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش ۳۴۷ میلیارد ریال خرید و فروش شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.