بازار سهام روی دوش بازار سازهای حقوقی

شاخص کل بورس دوباره به کانال ۷۸ هزار واحدی وارد شد

|
0 دیدگاه

بازار سهام امروز شاهد معاملاتی آرام و متعادل همزمان با تکاپوی بازار گردانان حقوقی برای حمایت از نماگرهای منتخب بازار به پشتوانه پیشروهای شاخص ساز بود. بازاری که همچنان سیاست تقویت ارزش معاملات را از سوی متولیان خود شاهد است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۳۱ مرداد ماه ۹۵ با افزایش ۱۱۷ واحدی به رقم۸۷ هزار و ۸۶ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما با کاهش یک واحدی روی رقم ۱۴ هزار و ۵۲۴ واحد ایستاد.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۹۵ واحدی عدد ۸۷ هزار و ۲۶۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۹۵ واحدی به رقم ۵۵ هزار و ۱۸۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۱۸۲ واحد افزایش به عدد ۱۶۷ هزار و ۶۰۳ واحد رسید.

شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز در پایان معاملات امروز با افزایش ۵ واحدی روی رقم ۸۰۵ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۴۸ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۳۹ واحد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با ۳۳ واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کرد.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۶ واحد، بانک پاسارگاد با ۹ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۷ واحد کاهش، بالاترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به نام خود ثبت کردند.

به گزارش فارس،‌ ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۵۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۳ هزار و ۵۱۹ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان هگمتان، سیمان صوفیان، سیمان کردستان، سرمایه گذاری توسعه شهری طوس گستر، سرمایه گذاری شاهد، از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های شکر، سیمان دستشتان و حق تقدم خرید سهام آن حق تقدم خرید سهام داروسازی فارابی، سازه پویش و حق تقدم  استفاده نشده سرمایه گذاری مسکن تهران بازگشایی شدند.

به گزارش فارس امروز اندکی بیش از ۲۲۹ میلیون سهم میدکو به ارزش بیش از ۴۸٫۵ میلیارد تومان به صورت بلوکی میان کدهای درون گروهی سهامداران عمده منتقل شد، در پتروشیمی جم نیز سهامدار عمده حقوقی ۶۴٫۵ میلیون سهم این شرکت را به ارزش بیش از ۵۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی منتقل کرد.

امروز در اعتباری توسعه نیز اندکی بیش از ۱۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی مواجه بود. در نماد صدار کمتر از ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. ۸ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب نیز امروز به ارزش بیش از یک و نیم میلیارد تومان به صورت بلوکی میان کدهای گروهی منتقل شد.

معاملات انتقالی امروز شامل حال سرمایه گذاری گروه توسعه ملی نیز شد و ۵ میلیون سهم این شرکت به ارزش یک میلیارد تومان کد به کد شد.

براساس این گزارش امروز بازار سهام اگرچه با معاملات کم عمق و نوسانی در مداری متعادل روبرو بود اما به لطف بازارگردان های حقوقی و همزمان با فرا رسیدن سر رسید، برخی اوراق در بازار بدهی، بورس تهران شاهد تقویت نماگرهای منتخب خود و جایگری شاخص کل در کانال ۷۸ هزار واحدی قرار گرفت.

بازاری که همچنان گروه فلزات اساسی و به تازگی پالایشی‌ها را به عنوان لیدرهای جدید خود در دستور کار قرار داده است.

به گزارش فارس، از سوی دیگر بازار سهام همچنان خودنمایی تک سهم ها را با حضور سفته بازان حرفه‌ای شاهد است. در این میان برخی سهم ها از جمله سهم آهنگری تراکتورسازی ایران در حالی با معاملات پر حجم سهام و افزایش تقاضا نسبت به عرضه مواجه شده که علیرغم رشد بیش از ۴۰ درصدی قیمت سهام طی ۸ روز معاملاتی اخیر اما هیچ گزارش شفاف سازی به بازار ارائه نشده است.

در گروه لاستیکی‌ها نیز روند معاملات سفته بازانه در حالی حاکم است که در این گروه ایران تایر به لطف حضور حقیقی‌ها امروز صف خرید سهام را به خود دید. در این نماد معاملاتی همچنان وضعیت فروش زمین دغدغه اصلی معامله گران است.

در گروه لبنیاتی‌ها اما «غپاک» امروز نیز شاهد معاملات پر حجم در روندی آرام و تکاپوی معامله گران حقیقی و حقوقی برای جمع آوری بی سروصدای این سه مدار بازار بود.

بازار سهام امروز بازاری متعادل و کم عمق در کلیات معاملات بود که به پشتوانه بازارگردان‌های حقوقی شاهد ورود مجدد شاخص کل بورس به کانال ۷۸ هزار واحدی بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.