شرکت‌های ایرانی در اوج تحریم رکورد توتال و انی را شکستند

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: شرکت‌های ایرانی در شرایطی که کشور تحریم بود و در تامین تجهیزات و منابع مالی با محدودیت‌هایی مواجه بودند توانستند رکوردهای بهتری از شرکت‌های توتال، انی و استات اویل در پارس جنوبی ثبت کنند.

علی‌اکبر شعبان‌پور در نشستی خبری اظهار داشت: در ابتدای کار دولت وزیر نفت اعلام کرده بود که تقریبا سالی ۱۰۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور از میدان پارس جنوبی افزوده خواهد شد که توانستیم تا پایان سال ۹۴ با به مدار بهره‌برداری آوردن فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ و همچنین نیمی از ظرفیت فازهای ۱۷ و ۱۸، ظرفیت واقعی ۱۹۰ میلیون مترمکعبی را با نصب سکوها اضافه کنیم اما در عمل ۱۵۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید گاز از پارس جنوبی محقق شد.

وی افزود: در برنامه امسال بهره‌برداری از ۵ فاز استاندارد با ظرفیت اسمی ۱۴۰ میلیون مترمکعب قرار دارد که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال ۱۰۰ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی افزوده شود و در اوایل سال آینده نیز با افزایش عملی ۵۰ میلیون مترمکعب دیگر، برنامه اعلامی وزیر نفت با اندکی تاخیر محقق شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: برنامه اقتصاد مقاومتی برای پارس جنوبی نیز رسیدن به تولید حدود ۵۳۰ میلیو مترمکعب در روز است که این برنامه اردیبهشت یا خرداد سال آینده محقق می‌شود و در آن زمان میزان تولید ایران از پارس جنوبی برابر با قطر خواهد شد.

شعبان‌پور ادامه داد: در میدان گازی پارس جنوبی سرمایه‌گذاری خارجی به جز بحث ۲ فاز استاندارد در پروژه فاز ۱۱ که آن هم عمدتا در بخش حفاری و نصب تاسیسات دریایی است، نداریم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه در مجموع به ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار برای تکمیل طرح‌های توسعه پارس جنوبی نیاز داریم، گفت: در سال گذشته در حالی که برنامه‌ریزی شده بود ۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار جذب شود فقط ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه در پارس جنوبی داشتیم و برای امسال نیز برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه در طرح‌های توسعه پارس جنوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه توسعه پارس جنوبی، گلشن، فردوسی، فرزاد A و فرزاد B در قالب مدل IPC دیده شده، گفت: با توجه به اولویت توسعه روی میادین مشترک در حال حاضر مذاکرات برای توسعه فرزاد B با یک شرکت هندی در حال انجام است.

شعبان‌پور افزود: در خصوص فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز هنوز هیچ برنامه اجرایی از سوی شرکت ملی نفت به شرکت نفت و گاز پارس ابلاغ نشده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص مقایسه عملکرد شرکت‌های ایرانی با عملکرد شرکت‌های خارجی در پروژه‌های پارس جنوبی گفت: در حالی که شرکت‌های ایرانی در شرایط تحریم با محدودیت‌های مالی و تامین تجهیزات مواجه بودند توانستند رکوردهای بهتری از شرکت‌های توتال، انی و استات‌اویل به ثبت برسانند.

وی افزود: به طور مثال در خصوص نصب و راه‌اندازی سکوهای دریایی شرکت‌های ایرانی متوسط زمانی ۵ ماه را به ثبت رساندند در حالی که شرکت‌های توتال، انی و استات اویل به طور متوسط رکوررد ۸ ماهه را از خود به جای گذاشتند و حتی رکوردهای زمانی ۱۴ ماهه، ۹ ماهه و ۷ ماهه نیز از سوی شرکت‌های خارجی در نصب سکوهای دریایی طرح‌های توسعه پارس جنوبی داشته‌ایم.

شعبان‌پور ادامه داد: بسیار تلاش شد تا پرونده توسعه پارس جنوبی تا پایان سال ۹۶ بسته شود اما در خصوص فاز ۱۴ و مباحثی که با شرکت صدرا پیش آمد عقب‌ماندگی‌هایی ایجاد شد که در عمل تا پایان سال ۹۶ به جز فاز ۱۴ پارس جنوبی و فاز ۱۱ بقیه پروژه‌ها به اتمام می‌رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.