شکاف بین نرخ رسمی و آزاد ارز در دولت یازدهم کاهش یافت

|
0 دیدگاه

شکاف نرخ‌های ارز رسمی و بازار آزاد از سال ۱۳۹۲ به بعد از روند کاهشی برخوردار بوده است.

دولت یازدهم همزمان با هفته دولت گزارشی از اقداماتش طی سه سال گذشته منتشر کرده است که در گزارش “روند تحولات نرخ‌های ارز” تصریح شد: “در سال ۱۳۸۴ که مقارن با سال آغازین اجرای سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور است نرخ ارز رسمی برای هر دلار آمریکا  ۹۰۲۳ ریال و نرخ ارز بازار آزاد ۹۰۴۲ ریال بوده است که بیانگر شکافی در حدود ۱۹ ریال بین نرخهای ارز رسمی و بازار آزاد می‌باشد. در سال ۱۳۹۲ نرخ‌های مذکور به‌ترتیب به ۲۱۲۵۳ ریال و ۳۱۸۳۹ ریال رسید که بیانگر شکافی در حدود ۱۰۵۸۶ ریال بین نرخهای ارز رسمی و بازار آزاد می‌باشد.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۲ با تصویب و ابلاغ قانون بودجه عملاً نرخ مرجع حذف شد و نرخ ارز مبادلاتی (۲۴۸۰۸ تومان به‌ازای هر دلار) به‌عنوان نرخ رسمی ملاک عمل بوده و نرخ مرجع (۱۲۲۶۰ ریال به‌ازای هر دلار) تنها برای تأمین کالاهای اساسی و دارو، آن هم برای محاسبه میزان یارانه دولت به این اقلام، مورد استفاده قرار گرفت. تغییر فضای سیاسی کشور و به‌دنبال آن کاهش انگیزه‌های سفته‌بازی در بازار ارز، موجب گردید رشد فزاینده نرخ ارز بازار آزاد متوقف شود، اما عواملی نظیر تداوم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های غرب مانع کاهش آن به سطحی نزدیک به نرخ مبادلاتی گردید.

در فصل دوم سال ۱۳۹۲ (شروع دولت یازدهم) نرخ‌های ارز رسمی و بازار آزاد به‌ترتیب ۲۳۳۰۶ ریال و ۳۲۱۰۷ ریال بوده که نشان‌دهنده اختلافی در حدود ۸۸۰۱ ریال می‌باشد. در این سال رشد نرخ رسمی در فصل چهارم نسبت به فصل دوم حدود ۶٫۷ درصد و رشد نرخ ارز بازار آزاد در فصل چهارم نسبت به فصل دوم در حدود ۷- درصد بوده است.

در سال ۱۳۹۳ همچنان تفاوت معنی‌داری بین نرخ‌های ارز رسمی و بازار آزاد وجود داشت، به‌طوری که متوسط نرخ رسمی ارز به‌ازای هر دلار آمریکا معادل ۲۶۵۰۹ ریال و نرخ ارز بازار آزاد معادل ۳۲۸۰۱ ریال بوده است. بر این اساس شکاف بین نرخ رسمی ارز و بازار آزاد از حدود ۶۷۴۷ ریال در سه‌ماهه اول سال به حدود ۵۲۰۶ ریال در سه‌ماهه دوم کاهش یافت ولی پس از آن با شیب ملایمی به ۶۱۵۹ ریال در فصل سوم و  ۷۰۲۶ ریال در فصل چهارم افزایش یافت. در مجموع متوسط رشد برای نرخ رسمی دلار در فصل‌های سال ۱۳۹۳ در حدود ۲٫۶ درصد و برای نرخ ارز بازار آزاد کمتر از ۵٫۹ درصد بوده است.

در سال ۱۳۹۴ و با اجرایی شدن توافق‌نامه برجام و آزاد شدن نسبی ارزهای بلوکه شده کشور، شکاف نرخ رسمی و نرخ بازار آزاد، در بالاترین حد به ۵۵۸۳ ریال رسید. در این سال متوسط رشد برای نرخ رسمی دلار در فصل‌های سال ۱۳۹۴ در حدود ۲٫۳ درصد و برای نرخ ارز بازار آزاد  کمتر از ۲٫۵ درصد بوده است.

متوسط نرخ ارز رسمی در سه‌ماهه نخست سال ۱۳۹۵ در حدود ۳۰۳۵۸ ریال و نرخ بازار آزاد در حدود  ۳۴۷۴۲ ریال بوده است که بیانگر اختلافی در حدود ۴۳۸۳ ریال می‌باشد. مقایسه این اختلاف با فصول گذشته نشان می‌دهد که شکاف نرخ‌های ارز رسمی و بازار آزاد از سال ۱۳۹۲ به بعد از روند کاهشی برخوردار بوده است، بنابراین می‌توان گفت جهت‌گیری سیاست‌های ارزی دولت همواره به‌سمت کاهش شکاف بین نرخ‌های رسمی و بازار آزاد بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.