جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

صادرات طلای معادن ایران به بازارهای جهانی

|
0 دیدگاه

سحر سعیدیان : با مجوز شورای پول و اعتبار برای نخستین بار، دستاوردهای طلایی ایران راهی بازارهای صادراتی می‌شود

به گزارش خبرنگار آسیا، جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری روز گذشته سیاست‌های تعریف شده در حوزه معدن  را در چهار بخش توسعه اکتشافات معدنی، تکمیل زنجیره ارزش معادن، ارتقاء سهم معدن در تولید ناخالص ملی و هدایت فعالیت‌های معدنکاری به سمت مقیاس بزرگ تشریح کرد و اظهار داشت: اولین بخش مربوط به توسعه اکتشافات از طریق شناسایی مناطق اولویت‌دار و تهیه کردن اطلاعات پایه است که دولت وظیفه دارد در اختیار سرمایه‌گذارها قرار بدهد.

وی با بیان اینکه در طول برنامه ششم هر سال به تناسب، ۴۰۰ هزار کیلومتر خطی پرواز ژئوفیزیک را در برنامه خواهیم داشت، افزود: پیش از این و در فاصله زمانی سال‌های ۸۵ تا ۹۱ ۱۲۰ هزار کیلومتر خط پرواز ژئوفیزیک انجام شده بود.

سرقینی با اشاره به اینکه اطلاعات این پهنه‌ها برای فعالیت‌های معدنی در مقیاس‌های بزرگ بسیار اهمیت دارد، بیان کرد: پهنه‌ها ۲۵ درصد سرزمین‌مان را اشغال کرده است. سرقینی در خصوص محور دوم سیاست دولت که تکمیل زنجیره ارزش معادن به منظور توقف خام‌فروشی است اظهار داشت:  در طول سه سال گذشته (پایان ۹۴)  ۲۳ میلیون ظرفیت جدید به چرخه فولاد کشور اضافه شده است برای امسال، ۲۰ میلیون و سال آینده ۱۱ میلیون ظرفیت جدید راه‌اندازی می‌شود، در نتیجه دیگر عملاً خام‌فروشی اتفاق نخواهد افتاد.

به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت  در حالی که ارزش مواد معدنی  در دنیا کم شده است، اما صنایع معدنی ایران در سه ماهه اول امسال با رشد ۶۸ درصدی صادرات مواجه بوده است. سرقینی همچنین گفت: فعالیت استخراج طلا از معدن ساریگونی کردستان پس از چندین سال تلاش پارسال نتیجه داد و به این ترتیب سرمایه‌گذار خارجی در این عرصه فعال است.

وی افزود: شورای پول و اعتبار برای نخستین بار مجوز صادرات طلای تولیدی معادن کشور را صادر کرد و به این ترتیب دستاوردهای طلایی ایران راهی بازارهای صادراتی می‌شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت از در اختیار گرفتن ۳ معدن بزرگ از سوی بانک‌ها خبر داد و گفت: به دلیل اینکه بانک‌ها معادن را به عنوان فعالیت سودده می‌شناسند، در آنها وارد سرمایه‌گذاری شده‌اند.

وی در ارتباط با بحث شفاف‌سازی سیاست‌های دولت اظهار داشت: در راستا ی شفاف‌سازی سیاست‌های دولت ، طرح کاداس راه‌اندازی شد که موفقیت بزرگی برای مملکت است .

سرقینی اظهار داشت:  در بحث کاداس ، هر کس می‌تواند به هر میزان محدوده معدنی آزاد را  براساس تشخیص سازمان نظام مهندسی به نام خودش ثبت کند و در کنار آن با استفاده از قانون صلاحیت‌های فنی و مالی اقدام کند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: تولید فولاد خام در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال با رشد ۹ درصدی به رقم ۴٫۷ میلیون تن رسید و انتظار می رود تا پایان سال جاری به رقم ۱۹ میلیون تن فولاد خام برسد.

وی گفت، پیش بینی شده است تا پایان برنامه پنجساله ششم توسعه کشور تولید فولاد خام کشور به رقم ۴۰ میلیون تن برسد که از این رقم ۳۰ میلیون تن برای مصارف داخلی است و بقیه صادر خواهد شد .

سرقینی گفت : امسال صادرات ۶ میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده است که این رقم در مقایسه با عملکرد پارسال رشد ۴۶٫۳ درصدی خواهد داشت. میزان صادرات فولاد خام در پایان سال ۱۳۹۴ به رقم رکوردگونه ۴٫۱ میلیون تن رسیده بود که در طول فعالیت کشور در این بخش بی سابقه بوده است .

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع تولید مس در کشور اشاره کرد که رشد فعالیت در این بخش به عنوان یکی از فلزات راهبردی در دستور کار است. سرقینی گفت: انتظار می رود تا پایان برنامه پنجساله ششم توسعه کشور به تولید ۴۲۰ هزار تنی دست یابیم.  به گفته وی تحقق تولید مس مطابق پیش بینی برنامه ششم توسعه امکان صادرات ۲۴۰ هزار تن آن را فراهم خواهد کرد.

سرقینی موضوع تامین اعتبارات لازم برای زیرساخت معادن را مورد تاکید قرار داد و گفت: قرار بود پارسال مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال از محل حقوق دولتی معادن برای تامین ابنیه و زیر ساخت این بخش تخصیص یابد، اما فقط ۲۰ میلیارد ریال پرداخت شد و بقیه به عنوان مطالبه باقی ماند.

وی افزود: چنانچه قرار باشد برای معادن زیر ساخت ( آب، برق، گاز، جاده و …) فراهم شود، دولت و مجلس شورای اسلامی باید برای این بخش بودجه و اعتبارات لازم اختصاص دهند .

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.