صادرات نخستین محموله ۲۰ تنی قزل‌آلا به روسیه

|
0 دیدگاه

با وجود تعلل برخی دستگاه‌ها، نخستین محموله ۲۰ تنی قزل‌آلا به روسیه در حال ارسال بوده و قرارداد ۴۸۰ هزار تنی دیگری نیز منعقد شده است.

با وجود تعلل برخی دستگاه‌ها، نخستین محموله ۲۰ تنی قزل‌آلا به روسیه در حال ارسال بوده و قرارداد ۴۸۰ هزار تنی دیگری نیز منعقد شده است.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران با اعلام این خبر گفت: با وجود آنکه در زمان تحریم‌های ایجادشده بین روسیه و ترکیه فرصت مناسبی برای عرض اندام قزل‌آلای ایرانی بود، حتی یک کیلوگرم نیز صادر نشد.

علی‌اکبر خدایی افزود: با وجود تعلل برخی دستگاه‌ها درباره مخاطرات بهداشتی و سایر مسائل، صادرات قزل‌آلای ایرانی به روسیه آغاز شد و نخستین محموله ۲۰ تنی در حال ارسال است.

وی با اعلام اینکه قراردادهای بعدی برای ماهی قزل‌آلا در حال انعقاد است، خاطرنشان کرد: قراردادی ۴۸۰ تنی برای صادرات قزل‌آلا به روسیه منعقد شده که مراحل ارسال آن انجام خواهد شد.

خدایی ادامه داد: اتفاقات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورهای منطقه، هیچ ارتباطی به صادرات محصولات آبزی ندارد؛ زیرا در زمان اوج تحریم‌ها هم صادرات آبزیان وجود داشته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک کیلوگرم ماهی قزل‌آلای شکم‌پر و بسته‌بندی شده ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد و قابلیت رقابت با سایر کشورها نیز وجود دارد.

خدایی یادآور شد: در سال گذشته به‌دلیل وجود بیماری VHS در ماهیان قزل‌آلا تولید کاهش داشت و با افزایش قیمت روبه‌رو بودیم، اما در سال جاری تولید مناسبی رقم خواهد خورد.

صادرات میگو در هر وزنی مشتری دارد
دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران درباره صادرات میگو نیز تأکید کرد: میگوی ایرانی در هر سایز و اندازه‌ای در بازارهای صادراتی مشتری دارد؛ بنابراین حتی اگر تولیدکنندگان برای جلوگیری از آسیب بیماری لکه‌سفید مجبور به صید زودهنگام باشند، کشورهایی همچون اسپانیا خواهان میگوی ایرانی است.

وی اظهار داشت: با وجود آنکه هنوز به پیک برداشت میگو نرسیده‌ایم، اما مقدار مناسبی از میگوی تولید امسال به امارات صادر شده است.

خدایی در پایان گفت: تولید مناسب آبزیان و وجود مشتریان خوب صادراتی افق روشنی را برای این محصول پروتئینی قابل تصور کرده است؛ فقط لازم است به اتفاقات سیاسی دامن زده نشود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.