مذاکره برای ساخت ۱۰ کشتی

صدرا خواستار نفی قرارداد با دولت کره شد

|
0 دیدگاه

مجمع سالانه صدرا در سال جاری همه معادلات گذشته را نقش بر آب کرد. صدرا در یک اقدام بی سابقه و عملیاتی ویژه در مذاکره با دولت روحانی خواستار نفی قرارداد با دولت کره جنوبی و اطمینان به صدرا برای ساخت ۱۰ فروند کشتی شد.

مجمع سالیانه صدرا امسال در فضایی متفاوت از سال های قبل و به دور از حاشیه برگزار شد بطوری که چشم انداز روشنی برای صدرا ترسیم میکرد و سهامداران پس از سال ها ناامیدی از اوضاع داخلی شرکت، در انتظار تحقق وعده های داده شده در دو سال پیش رو قرار گرفتند.

یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده در مجمع امسال تغییر و میل مدیریت به سمت قرارگاه خاتم بود که از ۱۷ بهمن ۹۴ آغاز به کار کرد. این تحول با احیای مجدد صدرا، نمونه ی بارزی از تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نشان داده شد. موضوعی که انتظار می رود در سال ۹۵ و ۹۶ تحقق عملی آن را در صورت های مالی دوره های بعدی شرکت صدرا شاهد باشیم.

*چراغ سبز بانک ها به صدرا
از جمله اتفاقات نیک برای صدرا تسهیلات مالی بود که در مجمع بدین گونه مطرح شد؛ بدهی بانکی شرکت که حدودا از مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان اولیه، به دلیل تاخیر در پرداخت و کارمزد و … به ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته بود، با مذاکرات قرارگاه با بانک های طرف حساب و البته مساعدت دولت این مبلغ به ۱۰۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.
این بدهی را قرارگاه از طریق اوراق قرضه به بانک ها پرداخت کرده است و تسهیلات مالی صدرا به بانک ها صفر شده و ۱۰۰۰ میلیارد تومان حساب پرداختنی صدرا به قرارگاه افزوده شده است.
با این شرایط کلیه اموال وثیقه و توقیفی صدرا که در اختیار بانک ها بوده، آزاد شده است و در اختیار شرکت است.

از سوی دیگر صدرا مبلغ ۶۸۰ میلیارد تومان بدهی به سازمان مالیاتی داشت که از این رقم ۳۱۰ میلیارد تومان مشمول بخشودگی مالیات شده است و باقی بدهی طی ۱۸ قسط پس از دو سال پرداخت.

همچنین حدود ۹۵۰ میلیارد تومان از تجهیزات و کالاهای صدرا که بین ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ روز کاری در گمرک مانده بود را با ضمانت قرارگاه ترخیص کرده اند و هم اکنون کلیه این اموال در اختیار شرکت است.

*جزیره ای با موقعیت ویژه اقتصادی
جزیره ۲۷۰ هکتاری صدرا مشکل صدور سند دارد که هم اکنون با دستور وزیر مسکن و مساعدت سایر نهادها، کارگروهی تشکیل شده است که با تفاهم سند جزیره از وزارت راه و شهرسازی به نام شرکت منتقل شود.
همچنین مشکل گمرکی و منطقه آزاد اقتصادی شدن بوشهر در حال مرتفع شدن است و با تحقق این موضوع، جزیره صدرا هم منطقه ویژه اقتصادی خواهد شد و این جزیره گمرک صدرا خواهد شد و البته پذیرای سایر سرمایه گذاران نیز خواهد بود.

*ایستادگی برای تولید ملی
صدرا در یک اقدام بی سابقه و عملیاتی ویژه در مذاکره با دولت دکتر روحانی خواستار نفی قرارداد با دولت کره جنوبی و اطمینان به صدرا برای ساخت ۱۰ فروند کشتی شد.

یک برگ برنده دیگر برای صدرا تخفیف بیمه و تأمین اجتماعی بود که با مدیریت جدید اتفاق افتاد. بدهی صدرا به مجموعه بیمه بیش از ۵۰ میلیارد تومان بوده است که با بررسی های جدید و اعتراض صدرا، ۱۸ میلیارد تومان از این بدهی بخشیده شده است، حدود ۶ میلیارد تومان پرداخت شده و باقی بصورت اقساطی پرداخت خواهد شد.
به هر روی صدرا با برداشتن گام های بزرگ، مثل گذشته در حال صعود به صدر صنایع است و پس از تغییر مدیریت شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) پیشرفت قابل ملاحظه ای در روند ساخت و تکمیل پروژه های دردست اجرا به چشم می خورد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.