صدور گواهی دامپزشکی ترمز صادرات لبنیات به روسیه شده است

|
0 دیدگاه

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران گفت: به رغم آمادگی بخش خصوصی، همچنان درگیر عقد تفاهمنامه و امور اجرایی بوده‌ایم و اکنون که مقدمات لازم فراهم و تفاهمنامه عقد شده است صدور گواهی سازمان دامپزشکی مشکلی بر سر راه صادرات لبنیات شده است.

کاوه زرگران  در نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران اظهار کرد: به رغم گذشت نزدیک به یک سال از امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و روسیه در زمینه صادرات محصولات غذایی ایران به این بازار، هنوز واحدهای تولیدی بزرگ کشور نتوانسته‌اند به اهداف تعیین شده دست یابند و در صادرات محصولات خود به روسیه، دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

وی با اشاره به اینکه خروج اتحادیه اروپا و ترکیه از بازار غذایی روسیه فرصت مناسبی برای ورود ایران به این بازار بود، افزود: متاسفانه کشور نتوانست از این فرصت استفاده کند و نه تنها امروز شاهد بازگشت ترکیه به این بازار هستیم بلکه کشور بلاروس نیز توانسته است سهم خود از بازار لبنیات روسیه را افزایش دهد و از ۴۰ درصد ‏بازار لبنیات روسیه به ۷۰ درصد آن برساند.

صدور گواهی سازمان دامپزشکی ایران مشکلی بر سر راه صادرات لبنیات به روسیه

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران ادامه داد:  در همین بازه زمانی به‌رغم آمادگی بخش خصوصی ما همچنان درگیر عقد تفاهمنامه و امور اجرایی بوده‌ایم و اکنون که مقدمات لازم فراهم و تفاهمنامه عقد شده است صدور گواهی سازمان دامپزشکی مشکلی بر سر راه صادرات لبنیات به روسیه شده است.

زرگران با تاکید بر این نکته که فرصت صادراتی ایجاد شده در تاریخ کشور بی‌نظیر است هر گونه کوتاهی و اهمال در این مورد را نابخشودنی دانست.

دستگاه‌های دولتی  از سختگیری‌های بی‌مورد در صادرات پرهیز کنند

اسداله عسگراولادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس اتاق مشترک ایران و روسیه نیز با انتقاد از کندی روابط تجاری دو کشور، گفت: طی چهار ماه نخست امسال، تنها ۶۰ میلیون دلار صادرات از ایران به روسیه رقم خورده است که رقم بسیار ناچیزی است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی باید از اعمال سختگیری‌های بی‌مورد پرهیز کرده و اجازه دهند بخش‌خصوصی تجارت با روسیه را به پیش برد، افزود: با شرایط پیش رو، راهی جز این نیست که از تجارت با روسیه صرف‌نظر کنیم.

دبیر انجمن صنایع لبنی نیز طی سخنانی، به تعامل مناسب این انجمن و سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون سابقه نداشته است که صادرکنندگان محصولات لبنی از ایران، اجبار به دریافت گواهی‌ و مجوزهای صادراتی به بازارهای هدف داشته باشند و کشور روسیه برای نخستین بار این اجبار را پیش روی تولیدکنندگان ایرانی قرار داده است.

رضا باکری با بیان اینکه روسیه، بررسی پنج بیماری را در پروتکل همکاری میان دو کشور گنجانده است، افزود: در محصولات لبنی ایران، سه بیماری همواره از سوی سازمان دامپزشکی مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته و این در حالی است که با توجه به تاکید روسیه، باید آزمایشگاه‌های کشور را برای تشخیص دو بیماری دیگر ارتقا داد. وی همچنین در این جلسه، خواستار آن شد که استاندارد شیر خام به اجرا گذاشته شود.

سختگیری‌های روسیه جدی است

مشاور رییس سازمان ملی استاندارد در امور غذایی و کشاورزی نیز از امضای یک تفاهم‌نامه میان این نهاد دولتی و سازمان غذا و دارو خبر داد که به گفته وی، با اجرای آن بخشی از هزینه‌های صادرکنندگان و واردکنندگان کشور در زمینه اخذ آزمون‌ و گواهی‌های کیفیت، کاسته می شود.

غلامرضا قاسم‌پور با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲ هزار آزمایشگاه این سازمان در بخش‌های مختلف به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: گواهی‌های صادر شده از سوی آزمایشگاه‌های سازمان استاندارد در تمام دنیا قابل قبول است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به نشست‌های اولیه مقامات دولتی دو کشور ایران و روسیه و امضای پروتکل‌های همکاری، گفت: یکی از بندهای مورد توافق دو طرف، پذیرش تاییدیه‌های سازمان دامپزشکی ایران روی محصولات صادراتی از سوی روسیه است که مورد توافق وزارت کشاورزی این کشور قرار گرفته است.

شجری همچنین در خصوص اعطای یارانه‌های صادراتی گفت: در این زمینه مقرر شده است که فهرست صادرکنندگان از سوی انجمن‌های کشاورزی و صنایع غذایی اعلام شود و بر اساس آن، یارانه‌های صادراتی پرداخت شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.