عراق هم از طرح فریز نفتی حمایت کرد

|
0 دیدگاه

نخست وزیر عراق اعلام کرد این کشور از تلاش برای محدود کردن عرضه نفت به بازار جهانی در نشست ماه آینده الجزایر حمایت خواهد کرد.

به نقل از بلومبرگ، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق طی سخنانی در پایتخت این کشور اعلام کرد عراق از طرح فریز نفتی در نشست ماه آینده الجزایر حمایت خواهد کرد.

ماه آینده نشست به اصطلاح “فریز نفتی” با شرکت کشورهای تولید کننده عمده نفت جهان شامل اعضای اوپک و دیگر کشورهای نفتی بزرگ نظیر روسیه در الجزایر برگزار می شود.

هدف از این نشست توافق برای محدود کردن عرضه نفت از سوی کشورهای تولید کننده به بازار جهانی است و تا پیش از این سخنان نخست وزیر عراق تصور می شد که عراق یکی از مخالفان این طرح باشد.

طی روزهای گذشته مقامات عراقی بارها بر لزوم افزایش صادرات و در نتیجه بالا بردن درآمدهای نفتی این کشور خبر داده بودند و حتی از احتمال صادر کردن بخشی از نفت جنوب این کشور از طریق ایران سخن می گفتند.

این اظهارات حیدر العبادی نشان دهنده تغییر موضع این کشور نسبت به طرح فریز نفتی است چرا که در روز ۲۳ ماه جاری، این مقام عراقی گفته بود که هنوز عراق تولید خود را به اندازه کافی افزایش نداده است.

فیاض النما، وزیر نفت جدید عراق، نیز اعلام کرده است این کشور از هر گونه اقدام برای تعدیل قیمت نفت در بازار جهانی حمایت خواهد کرد.

پیشتر در ماه آوریل نیز اقدام مشابهی از سوی تولید کنندگان نفت در جهان صورت گرفت که با کارشکنی عربستان در ساعات پایانی، این اجلاس شکست خورد.

العبادی افزود به نظر ما تولید باید در حمایت از قیمت نفت در بازار محدود شود.

این مقام عراقی ادامه داد کاهش قیمت نفت در بازار جهانی به نوسان منجر شده و این مسئله در حال ضربه زدن به عراق  است چرا که درآمد ما وابسته به فروش نفت است.

عراق دومین تولید کننده نفت پس از عربستان در اوپک محسوب می شود.

مقامات این کشور اعلام کرده اند در صورتی که نتوانند با مقامات اقلیم کردستان برای صادرات نفت از طریق خط لوله اربیل به بندر جیهان ترکیه به توافق برسند، برای صادرات نفت این کشور دست به سوآپ نفتی با ایران خواهند زد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.