عملیات نجات دریاچه ارومیه با کمک ژاپن شروع می‌شود

|
0 دیدگاه

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: عملیات مشترک نجات دریاچه ارومیه از هفته آینده با کمک ژاپن از جنوب این دریاچه بر اساس اولویت ورودی آب شروع می‌شود.

محمد مسعود تجریشی امروز در نشست خبری ستاد نجات دریاچه ارومیه اظهار کرد: این ستاد برای فعالیتهایی که در خصوص احیای دریاچه ارومیه انجام داده و در دستور کار دارد هرگز کشاورزی را کنار نگذاشته است. کشاورزان در برخی موارد ۴۵ درصد بیشتر از نیاز گیاه آب مصرف می‌کنند که ما این مصرف را با کمک خود آنها مدیریت کردیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: از طریق بکارگیری لوله و تاسیسات در مناطق اطراف دریاچه ارومیه هدررفت آب به کمترین میزان خود رسیده است و ما می‌توانیم به راحتی از طریق تاسیسات به کارگرفته اندازه‌گیری کنیم که چقدر آب و به چه صورتی مصرف شده است.

وی تصریح کرد: از سال ۹۳ اقدامات کنترلی مصرف آب در بخش کشاورزی در مزارع اطراف دریاچه ارومیه انجام شده است همچنین اقدامات دیگری نظیر تهیه بذرهای مناسب و مقاوم به خشکی، همچنین نحوه کاشت، داشت و برداشت به کشاورزان منطقه برای صرفه‌جویی بیشتر در مصرف آب آموزش داده شده است.

تجریشی تاکید کرد: در منطقه ساعین قلعه به طور متوسط ۴۰ درصد در مصرف آب کشاورزی با استفاده از مدیریت مصرف صرفه‌جویی شده و از ورود بیش از اندازه آب به مزارع جلوگیری به عمل آمده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین اظهار کرد: همکاریهای مشترک برای نجات دریاچه ارومیه از هفته آینده با کمک ژاپن شروع می‌شود.

وی تاکید کرد: ژاپن خواسته است که عملیات مشترک خود را از جنوب دریاچه ارومیه با توجه به اولویتی که از لحاظ آب ورودی دارد شروع شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.