۶۱ درصد تعاونی‌های زنان تولیدی هستند

فعالیت ۱۰۸۱۰ شرکت تعاونی زنان در کشور

|
0 دیدگاه

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده آخرین وضعیت شرکت های تعاونی زنان کشور را تشریح کرد.

وحیده نگین،مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده  به مناسبت هفته تعاون، با بیان اینکه “شرکت های تعاونی زنان، به شرکت هایی گفته می شود؛ که بر اساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران تشکیل و ثبت می شوند و حداقل ۷۰ درصد اعضای آن را بانوان تشکیل می دهند”، گفت: بدون شک تعاونی های زنان بستر مناسبی است که به دور از تبعیض و با رعایت برابری اعضاء و در پرتو فرهنگ مشارکت عمومی برای اشتغال شایسته زنان تشکیل شده و از طریق این تعاونی ها مشارکت فعال تر آنان در فعالیت‌های توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی فراهم شده و تحقق عدالت اجتماعی سرعت می‌یابد.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۰۸۱۰ شرکت تعاونی زنان با عضویت حدود ۱۸۱ هزار نفر و اشتغالزایی حدود ۱۱۹ هزار نفر در کشور فعالیت می کنند، افزود: سرمایه ثبتی شرکت های تعاونی زنان حدود ۱۵۴۵ هزار میلیارد ریال است و این در حالی است که در مجموع تعاونی های فعال کشور حدود ۱۱ میلیون نفر از بانوان عضو شرکت های تعاونی هستند.

نگین به نوع فعالیت تعاونی های زنان اشاره کرد و گفت: بر حسب نوع فعالیت شرکتهای تعاونی فعال بانوان، ۶۱ درصد در بخش تولیدی، ۳۶ درصد در بخش خدماتی و ۳ درصد در بخش توزیعی مشغول به کار می باشند.

به گفته وی، از نظر تعداد اعضای تعاونی‌های فعال بانوان بر حسب نوع فعالیت، ۵۴ درصد در بخش تولیدی؛ حدود ۲۶ درصد در بخش خدماتی و ۲۰ درصد عضو تعاونیهای توزیعی می باشند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده گفت: از نظر اشتغال ایجاد شده توسط تعاونی های فعال زنان برحسب نوع فعالیت، ۶۵ درصد در بخش تولید، ۲۸درصد در بخش خدماتی و ۷ درصد در بخش توزیعی فعالیت می کنند.

وی به شرکت های تعاونی زنان از نظر رشته فعالیت اشاره کرد و گفت: شرکت های تعاونی زنان از نظر رشته فعالیت به ترتیب در بخش خدمات با ۳۶۹۳ تعاونی؛ صنعتی با ۳۳۲۱ تعاونی، کشاورزی با ۲۲۳۲ تعاونی و فرش دستباف با ۸۷۱ تعاونی فعالیت می کنند.

نگین با بیان اینکه در مجموع شرکت های تعاونی فعال زنان در ۹۶ گرایش از رشته فعالیت های تولیدی، خدماتی و توزیعی اشتغال دارند، اظهار داشت: بیشترین گرایش جهت انجام فعالیت اقتصادی زنان به ترتیب نساجی، چرم و پوشاک؛ سایر(تولیدی و خدماتی)؛ زراعت؛ تولیدی(کلیه شرکتهای تعاونی صنعتی؛ معدنی؛ کشاورزی؛ تامین نیاز تولید کنندگان؛ عمرانی و فرش دستباف تولیدی می باشند، تفکیک به خوبی صورت نگرفته)؛ صنایع دستی؛ خدمات آموزشی؛ غذایی، دارویی و بهداشتی؛ خدمات رایانه ای و دامپروری بیشترین گرایش تعاونی های فعال زنان را تشکیل می دهند.

وی افزود: کمترین فعالیت ها مربوط به تعاونی سهام عدالت؛ تامین نیاز مشاغل؛ مینی بوس داران، مصرف فرهنگیان، مرزنشینان، تعاونی دهیاری ها، اتوبوس داران، مصرف کارمندی و خدمات جمع آوری شیر و فرآورده های لبنی است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده، استان تهران را دارای بیشترین تعاونی زنان عنوان کرد و گفت: در این استان بیش از ۱۲۷۷۰ تعاونی زنان مشغول به فعالیت می باشند. این درحالی است که استان قم نیز با ۵۱۴ تعاونی، کمترین تعاونی زنان را در بین استان های کشور دارد.

وی افزود: بیشترین تعداد مدیران عامل زن مربوط به استان های تهران، خوزستان، فارس، کرمان، مازندران، خراسان رضوی، گیلان و چهارمحال و بختیاری است. کمترین تعداد مدیران عامل زن نیز مربوط به استان های قم، قزوین، سمنان، همدان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویر احمد، البرز و زنجان است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.