محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت:

قرارداد با «بنز» نهایی می‌شود

|
0 دیدگاه

قرارداد شرکت ایران‌خودرو با بنز در دو حوزه مشارکتی خدمات پس از فروش و تولید از سرعت خوبی برخودار است و قرارداد این دو شرکت به زودی نهایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار روزنامه اقتصادی آسیا، محسن صالحی‌نیا، معاون صنایع وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در نشست خبری که روز گذشته در وزارت صنعت برگزار شد، هدف دولت و به ویژه وزارت صنعت را رونق صادرات در بخش‌های مختلف صنعتی اعلام کرد و اظهار داشت: در این خصوص رشد ۱۰ میلیارد دلاری صادرات نسبت به سال گذشته هدف‌گذاری شده است  و هر هفته با بخش‌های مختلف صنعتی که پتانسیل صادرات دارند، جلساتی برگزار می‌شود.

وی در رابطه با میزان تسهیلات دریافتی واحدهای تولیدی در قالب تسهیلات جدید ۱۶ هزار میلیاردی دولت نیز افزود: از کل تسهیلات ۳۰٫۵ درصد به واحدهای تولیدی اختصاص پیدا کرده است که باید به مرور افزایش پیدا کند.

معاون صنایع وزارت صنعت تصریح کرد: این وزارتخانه برای رونق تولید، برنامه‌های مختلفی را برای صنایع تعریف کرده است و هم‌اکنون ۱۵ هزار واحد تولیدی برای درخواست تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند که از میان آنها ۶۰ درصد صنعتی و ۴۰ درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارند. صالحی‌نیا با اشاره به اینکه برای حمایت از تولید داخل ممنوعیت واردات ۸۷۰ ردیف تعرفه‌ای تاکنون تعیین شده است، گفت: واردات این کالاها به هیچ عنوان مشکلی را ایجاد نمی‌کند. در کنار این موضوع می‌خواهیم برای رونق تولید و حمایت از کالاهای داخلی به لحاظ کیفیت و قیمت نیز اقدامات لازم را انجام دهیم، تا فروش این کالاها در سطح داخلی افزایش پیدا کند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت همچنین گفت: هدفگذاری بخش اقتصاد به میزان ۵ درصد پیش‌بینی شده و ما باید در بخش صنعت و معدن و تجارت به عدد ۸ درصد برسیم تا رشد اقتصادی محقق شود. وی با اشاره به بخش‌های مهم در ایجاد ارزش افزوده بخش صنعت گفت:‌ اولین بخش که با رشد ۱۶ درصد مواجه است صنعت خودرو است که با نرخ رشد افزایشی ۳٫۵ درصد تا روز گذشته ۴۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است .

«رنو» چارچوب‌های وزارت صنعت را پذیرفته

معاون وزیر صنعت همچنین درباره همکاری شرکت رنو با خودروسازان ایرانی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاست‌های کلی برای انعقاد قرارداد با خارجی‌ها را به شرکت‌های خودروساز داخلی ابلاغ کرده است و آنها می‌توانند در قالب این سیاست‌ها با شرکت‌های خارجی همکاری کنند، در مورد شرکت رنو نیز در نامه‌نگاری جدیدی که شرکت فرانسوی رنو با بنده داشته، مدیریت ارشد این شرکت چارچوب‌های وزارت صنعت را پذیرفته است و براساس مذاکرات انجام شده شرکت رنو با سایپا قرار شده سایپا یکی از واحدهای زیرمجموعه خود را به عنوان آورده خود تعیین و به تناسب ارزش آن رنو نیز اقدامات لازم را انجام دهد اما یکسری محدودیت‌ها در عرضه محصولات و روش‌های همکاری باعث شده که هنوز به نتیجه‌گیری کامل دست پیدا نکنند.

صالحی‌نیا در رابطه با اینکه آیا بسته خروج از رکود توانست رکود موجود در بخش صنعت را برطرف کند، نیز گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند اطلاعات دقیقی در این رابطه ارایه دهد، اما سیاست‌های وزارت صنعت در جهت ایجاد رونق و خروج از رکود است و آمار رشد نیز نشانگر این است که خروج از رکود عملیاتی شده است.

در صادرات خودرو برخی هزینه‌ها حذف می‌شود

وی همچنین با اشاره به موضوع ارزانی خودرو‌های داخلی که در خارج از مرزها به فروش می‌رسد، عنوان کرد: در بازارهای صادراتی برخی هزینه‌ها مانند مالیات ارزش افزوده و تعرفه‌های برخی قطعات وارداتی حذف می‌شوند و قیمت خودرو متناسب با این‌ها پایین می‌آید که این به عنوان یک مزیت رقابتی در بازار به شمار ‌می‌رود و به هیچ عنوان اجحاف در حق مصرف‌کننده داخلی نیست.

دو شرط برای صدور مجوز واردات رسمی اپل

در ادامه این نشست یدالله صادقی، رئیس مرکز امور اصناف ایران اعلام کرد: اجازه ثبت سفارش واردات گوشی‌های آیفون به شرط داشتن نمایندگی خدمات پس از فروش و تأیید سازمان حمایت صادر می‌شود. وی افزود: در زمینه عرضه گوشی‌های اپل، نمایندگی در کشور نداریم و هیچ کس از ما تقاضایی جهت ثبت نمایندگی نداشته است، علاوه بر این قراردادی نیز با اپل برای ثبت به ما ارائه نشده است. وی تصریح کرد: با این حال برای ساماندهی واردات کالاهایی که در ایران نمایندگی ندارند، به شرط داشتن نمایندگی خدمات پس از فروش و مشروط به تأیید سازمان حمایت، اجازه ثبت سفارش کالا صادر می‌شود.

سحر سعیدیان

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.