گفت و گوی روزنامه آُسیا با مهندس مجید کلانتری داریان مدیر عامل صنایع غذایی سمیه  

قوانین تولید نیاز به اصلاح دارد  

|
0 دیدگاه

در میان محصولات و مواد غذایی ایران برند سمیه نامی آشناست . سمیه فعالیت خود را به صورت غیر رسمی از سال ۶۳ آغاز کرد و  چند سال بعد  در سال ۶۶  با ثبت برند در روزنامه رسمی ، فعالیت حرفه ای خود را به همت ابراهیم عبداللهی  و رضا کلانتری داریان ادامه داد. این برند  طی  چند دهه اخیر با رعایت  اصول استاندارد تولید توانست در میان محصولات غذایی ایران نام و اعتباری کسب کند.

محمدرضا محمدی: امروز شرکت مواد غذایی سمیه  را  نسل دوم خانواده های  عبدالهی و  کلانتری داریان اداره می کنند.  به همین خاطر به سراغ مهندس مجید کلانتری داریان مدیر عامل مواد غذایی سمیه رفتیم تا با او گفت و گوکنیم

شرکت مواد غذایی سمیه از چه سالی و با چه محصولاتی کار خود  را آغاز کرد ؟

شرکت سمیه به صورت غیر رسمی به همت پدر بنده جناب رضا کلانتری داریان و دوست بزرگوارایشان جناب ابراهیم عبداللهی در دهه ۶۰ پایه گذاری شد. سمیه در ابتدا مانند سایر شرکت های تولیدی با نیروی اندک و به شکل سنتی کار خود را با محصول آب لیمو و به صورت دستی آغاز کرد .طبعا دربها تشتکی بود  و لیبل ها را به صورت چسبی و دستی روی شیشه چسبانده می شد.  شیوه ای کاملا سنتی  که در آن سالها در ایران رایج بود .

بعد از آب لیمو روی کشک کار شد  . استراتژی نانوشته  بنیانگذاران بر این بود که روی محصولاتی کار کنند  که واردات آنها توجیه اقتصادی نداشته باشد.  البته خودکفایی  و استقلال طلبی  هم برای ما مهم بود  تا ما بتوانیم کشک کاملا ایرانی تولید کنیم .

محصولات سمیه بیش از سه دهه تولید می شود  از تنوع کالا بفرمایید.

همانگونه که حضورتان عرض نمودم سمیه در ابتدا به تولید و عرضه آبلیمو و کمی بعد کشک پاستوریزه پرداخت. تا به امروز هم، افتخار داریم که بعد از حدود سه دهه، با دهها محصول متنوع، از قبیل کشک سنتی و صنعتی، آبلیمو، آب غوره ،انواع ترشی جات، شوریجات، رب انار، رب گوجه‌فرنگی، کنسرو لوبیا و لوبیا با قارچ ، خوراک بادمجان، نخود سبز، انواع مربا، شربت سکنجبین، آبغوره، سرکه و رشته آش زینت بخش سفره‌های ایرانی شده ایم.

شیوه پخش محصولات شما هم باید در آن سالها سنتی بوده باشد ؟

در زمینه پخش، شرکت مهرام  کمک شایانی به سمیه نمود . آنها پخش عمده ای داشتند که در کنار پخش محصولات مهرام محصولات سمیه را هم در کنارش می گذاشتند و آرام آرام ما را به خانواده های ایرانی معرفی کردند .  این شیوه  ادامه  داشت تا این که در سال ۸۹  شرکت پخش آیسان تکنام پویا را بنیان نهادیم که با مدیریت آقای محمد عبدللهی در استان تهران و البرز توزیع محصولات سمیه را به عهده گرفتند.

هم اکنون توزیع ما در استان تهران و البرز به صورت مویرگی انجام می شود.  البته در استان های مازندران  ، اصفهان، تبریز، فارس، خراسان، کرمان و اردبیل هم حضور داریم .

کارخانه سمیه کجاست ؟

کارخانه شرکت سمیه تا سال ۷۹ در ملارد کرج بوده اما در حال حاضر در زمینی به مساحت ۱۰,۰۰۰ متر مربع در شهرك صنعتي صفا دشت ملارد استقرار دارد که ۸ هزار متر  مربوط به واحدهای تولیدی و اداری است و محصولات خود را با رعايت اصول استانداردهاي ISO9001:2008 وHACCP  روانه بازار می‌کنیم.

البته ما برون سپاری هم داریم. انواع مرباجات و رشته آش  و عرقیات را برون سپاری کردیم .  یعنی با  نظارت ، از  خط تولید  مازاد دیگران استفاده می کنیم .  از طرف دیگر برخی محصولات شرکت های دیگر از جمله کشک دامداران را نیز ما تولید می کنیم .

گویا شرکت مواد غذایی سمیه آرام آرام عوض شد و به سمت مدرن شدن و صنعتی شدن پیش رفت  .

البته . شرکت سمیه به مروز زمان  شیوه تولید  و توزیع خود را از سنتی به صنعتی تغییر داد  و سیستم آرام آرام عوض شد .  نظارت بر موادغذایی بیشتر شد و ما هم مکانیزه شدیم تا  اصول استاندارد بیشتر رعایت شود . بنابراین محصولات سمیه  در حال حاضر با دستگاه های جدید و با تکنولوژی جدید  تولید  می شود و در تمام مراحل  بحث ایمنی مصرف کننده رعایت می شود .  البته اکثر دستگاه های تولید ساخت ایران است .ما در تولید حدود ۲۵۰ نفر نیروی مستقیم  داریم  و ۱۰۰ نفر هم در توزیع همکاری می کنند .

شما در شرکت واحد تحقیق و توسعه هم راه اندازی کردید ؟

بله برای این که بتوانیم در بازار رقابتی  حضوری ثمربخش داشته باشیم نیاز به تحقیق و مطالعه داشتیم تا بر این اساس شرکت توسعه یابد . واحد تحقیق و توسعه  شرکت سمیه در کنار واحد بازاریابی، در تولید و توزیع بهتر محصولات نقش شایانی داشته و تمام  تولیدات و توزیع های ما بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده  صورت می گیرد .

بر اساس برنامه  واحد تحقیق و توسعه  در آینده نزدیک برنامه های زیادی برای توسعه داریم  که عبارتند از :  بهبود  طعم و مزه  و کیفیت  کشک،  تولید نوشیدنی سلامت محور  که علاوه بر لذت ، مفید هم باشد و مواردی از این دست که در آینده اعلام خواهیم نمود.

محصولات سمیه صادر هم می شود ؟

در زمینه صادرات  واحد بازرگانی فعالیت های خوبی را آغاز کرده و تاکنون به امارات متحده عربی، استرالیا، کانادا، آلمان، سوئد، افغانستان وعراق  محصولاتمان را صادر کردیم . اما در دور جدید با توجه به راه اندازی واحد تحقیق و توسعه با مطالعات بازار به سراغ کشورهای هدف می رویم تا بتوانیم نتیجه بهتری از کارمان بگیریم .

شما به طراحی و بسته بندی هم  اهمیت می دهید ؟

صد درصد . ما به بسته بندی اهمیت می دهیم و باور داریم که  آب لیموهای ما علاوه بر کیفیت آن، با بسته بندی زیبا در میان خانواده های ایرانی جا افتاده است . ما معتقدیم بسته بندی و طراحی  در دنیای امروز نقش مهمی در فروش محصولات دارد  از اینرو با شرکت های بزرگی در خصوص طراحی و تولید اختصاصی بسته بندی محصولات کار می کنیم  اما  در این زمینه مشکلاتی داریم مثلا مشکل شیشه سازی داریم  و هزینه های شیشه سازی بالاست و طبعا روی قیمت تمام شده تاثیر می گذارد. ما شرکت های محدودی داریم که بتوانند شیشه های سبک تولید کنند و قیمت تمام شده آن ارزان باشد .

شما به عنوان تولید کننده با چه موانع و مشکلاتی روبرو هستید ؟

در زمینه تولید در ایران ما هم  مثل همه تولید کنندگان ایرانی  مشکلاتی داریم  که معتقدیم بخش از نارسایی ها و مشکلات موجود به دلیل قوانین موجود است  برای این که کسانی این قوانین کسب و کار و تولید را نوشته اند که با تولید نسبتی ندارند . باید کسانی قانون تولید را بنویسند که  نگاه صنعتی داشته باشند . این قوانین شامل قوانین  غذا  و دارو ، گمرک ، کار ، مالیات ، بیمه تامین اجتماعی  و محیط زیست است. مثلا به ما می گویند سیستم آنلاین فاضلاب بگذارید، این دستورالعمل به ذات خوب است اما متاسفانه با  وضعیت تولید در ایران سازگار نیست . هزینه راه اندازی این سیستم حداقل ۱۵۰ میلیون تومان است اما چرا بدون برنامه ریزی برای تولیدکننده هزینه می شود؟ دولت باید هزینه های اضافه را از دوش تولید کننده بردارد نه این که بار دیگری اضافه کند .

این موضوع در سیستم گمرگی هم دیده می شود یعنی  جنس ما هفته ها در گمرک می ماند و ترخیص نمی شود . اینها باعث می شود تا تولید کننده نتواند کارش را به درستی انجام دهد . هر روز یک بخشنامه و دستورالعملی وضع می شود که علاوه بر اینکه وقت و انرژی ما را می گیرد، به لحاظ مالی برای ما نیز مشکلات زیادی می آفریند.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.