قیمت اوراق تسهیلات مسکن فرابورس تا ۸۹۷ هزار ریال کاهش یافت

|
1 دیدگاه

اوراق تسهیلات مسکن در ادامه روند ریزشی خود امروز (چهارشنبه) در دامنه قیمتی ۸۹۷ هزار تا ۹۴۷ هزار ریال در فرابورس خرید و فروش شد.

پس از عبور نرخ اوراق پنج میلیون ریالی تسهیلات مسکن (تسه) در بازار سرمایه از مرز برگه ای یک میلیون ریال که باعث نگرانی فعالان بازار مسکن و بازار سرمایه شد، اقدام هایی برای مدیریت این اوراق و جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ها انجام شد.
مهم ترین تصمیم برای جلوگیری از اوج گیری قیمت این اوراق، تمدید اوراق مربوط به سال ۱۳۹۳ بود که زمان سررسید آنها فرارسیده بود.
بر این اساس، از نوزدهم مردادماه امسال، اوراق تسهیلات مسکن سال ۹۳ که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش در بازار فرابورس را داشتند؛ یعنی اوراق «تسه» صادر شده از پانزدهم فروردین ۱۳۹۳ تا پانزدهم اسفندماه همان سال (تسه ۹۳۰۱ تا ۹۳۱۲) به مدت ۶ ماه تمدید شدند.
پس از این تصمیم، مشکل کمبود اوراق در بازار فرابورس برطرف شد و قیمت این اوراق به تدریج کاهش یافت.
معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می شود.
سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین ۱۳۸۵ و پس از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف های جدید افزایش پیدا کرده است.
بر این اساس، سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۸۰ میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران ۲۰۰ برگه و برای شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۶۰ برگه و برای سایر مناطق شهری که ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، ۱۲۰برگه خواهد بود.
سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است که شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مراکز استان ها ۱۰۰ ورقه است.

3 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: حسینعلی بذرافشان

باسلام
بندهدر سال ۹۲ در بخش اوراق بانک مسکن سرمای گذاری کردم بعد از مدتی حدودا ۶ماهمبلغ را برداشتم تا امسال مجددا سرمایهگذاری کردم اینجانب با ثبت کد ملی متوجه شدم ۱۰برگ سهام در حساب قبلی لحاظ شده وتا دی ۹۴ مهلت داشته است لاکن برگهای سهام تحویل اینجانب نشده لطفا راهنمایی فرمایید
با تشکر۹

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.