قیمت مناسب برنج در بازار و شادی شالیکاران گیلانی

|
1 دیدگاه

محصول برنج امسال در حالی وارد بازارهای استان گیلان شده که شالیکاران از کیفیت و قیمت مناسب آن در بازار، ابراز شادمانی و خرسندی می کنند.

برنج یکی از محصولات مهم و راهبردی استان های گیلان و مازندران است و این دو استان، سهم زیادی از تولید برنج را در کشور به خود اختصاص داده اند؛ بر اساس آمارها ، ۴۲ درصد برنج کشور در استان مازندران و ۳۸ درصد در گیلان تولید می شود؛ برنجی که از دیرباز، مرغوبیت و کیفیت آن زبانزد همگان بوده است.
هر ساله کار آماده سازی زمین های شالیزاری از اواخر آذرماه با شخم زمین در سه مرحله انجام و در ادامه، کار خزانه گیری برنج در نیمه دوم فروردین ماه صورت می گیرد و در اوایل اردیبهشت نیز با نشاء و در مرحله پایانی با برداشت برنج که اوایل مردادماه است، به پایان می رسد.
از سوی دیگر، بازار برنج همواره با تحولات درونی و بیرونی همراه بوده و طی سال های اخیر، واردات بی رویه برنج، شرایط را برای کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی سخت کرده بطوری که باید اذعان کرد؛ در شرایط جاری، واردات برنج دشواری هایی را برای شالیکاران بوجود آورده است. نکته مهم دیگر آن است که کشاورزان، نقشی در فرایند بازار و تعیین نرخ برنج ندارند و این واسطه ها هستند که از چنین فضایی، سوء استفاده می کنند.
امسال بر اساس گزارش های محلی از شهرستان های مختلف استان گیلان، غالب کشاورزان، سخن از کیفیت مناسب برنج به میان آورده و یکی از دلایل آن را بارش های بموقع باران در ماه های تیر و مرداد ذکر می کنند.
عبدالحسین مشتاق یکی از کشاورزان برنجکار رودسر است که روز شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: هرچند افزایش قیمت در شرایط فعلی در بازار وجود ندارد اما کیفیت برنج امسال، بسیار عالی است چرا که بازده محصول به شکل مطلوبی بوده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت برنج کهنه در بازار افزود: در عین حال زمین هایی که در منطقه بصورت بایر بود، به زیر کشت رفت و امسال شاهد حجم پرمحصول برنج در شهرستان هستیم.
یکی دیگر از کشاورزان برنجکار شهرستان رودسر که محصول تازه خود را امروز برای فروش به بازار برنج آورده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: برنج را با قیمت مناسبی فروختم و از این حیث، خوشحالم چراکه با این پول، مخارج زندگی را می توانم به خوبی تامین کنم.
علی نیک منش افزود: از دولت انتظار داریم تا زمانی که ما محصول خود را نفروخته ایم، مجوز واردات برنج خارجی به بازار را صادر نکند.
رئیس اتحادیه صنف برنج فروشان شهرستان رودسر نیز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: معتقدم قیمت برنج در بازار کاهش نمی یابد، چراکه امسال شاهد مرغوبیت خوبی در این محصول هستیم.
تیمور حبیبی ادامه داد: نه تنها قیمت برنج تازه به بازار آمده کاهش نخواهد داشت، بلکه افزایش نیز می یابد زیرا امسال به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و بارندگی های بموقع، خسارتی به این محصول وارد نشده و فرصت خوبی است تا کشاورزان، ماحصل دسترنج خود را به دست آورند.
بر پایه گزارش خبرنگاران ایرنا برنج تازه از نیمه مردادماه جاری وارد بازار شده و این شرایط همچنان ادامه دارد.
بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا از بازار برنج رشت، تنها رقم جدیدی که هم اکنون وارد بازار شده و نوبرانه محسوب می شود، برنج هاشمی است که با قیمت هر کیلوگرم ۹۰ تا ۹۱ هزار ریال از کشاورز خریداری و در بازار بین ۱۰۸ تا ۱۱۰ هزار ریال فروخته می شود. قیمت برنج هاشمی پارسال (کهنه) هم اکنون هر کیلوگرم بین ۱۲۰ تا ۱۲۶ هزار ریال است.
برنج علی کاظمی که قیمت آن اندکی از نوع هاشمی کمتر است، در بازار به ندرت وجود دارد و در عین حال، قیمت آن نیز مشخص نیست. رقم دم سیاه (صدری) از دیگر ارقام محلی برنج است که هم اکنون قیمت آن، هر کیلوگرم ۱۳۵ هزار ریال و دودی آن ۱۴۰ هزار ریال به فروش می رسد.
استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
سالانه یک میلیون و یکصد تن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت و ۷۰۰ تن برنج سفید از آن استحصال می شود.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: حسین اسماعیلی

آیا ۵۰% افزایش قیمت. برنج هاشمی و دیگر ارقام توسط این دولت بی رحم و انصاف نباید کنترل شود مگر یک کشاورز و دلال گیلانی نباید تو گوشی بخورند تا حساب درست فروختن را یاد بگیرند ایرانی برنج گیلان را تحریم کنید

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.