قیمت نفت به کمتر ۵۰ دلار رسید

|
0 دیدگاه

در حالی قیمت نفت در بازارهای جهانی با ۹۵ سنت کاهش به ۴۹٫۹۳ دلار در هر بشکه فروخته شد که همچنان برخی رسانه‌ها به دلایلی طرح فریز نفتی را از پیش شکست خورده می‌خوانند.

درحالی‌که تحلیلگران در مورد موفقیت مذاکرات تولیدکنندگان نفت برای فریز تولید تردید دارند و معتقدند که قیمت‌ها احتمالا به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه باز می‌گردد، چراکه افزایش بیش از ۲۰ درصدی قیمت نفت در ماه آگوست حبابی به نظر می‌آید، قیمت‌ نفت در معاملات امروز کاهش یافت.

به گفته تاجران، افزایش صادرات محصولات پالایش شده از چین نیز قیمت‌ها را تحت فشار قرار داده است.

صادرات سوخت گازوئیل و بنزین چین در ماه جولای به ترتیب ۱۸۱٫۸ و ۱۴۵٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و هر کدام به ترتیب به ۱٫۵۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تن رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۹۵ سنت کاهش ۴۹٫۹۳ دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با ۹۱سنت کاهش ۴۷٫۶۱ دلار معامله شد.

تحلیلگران نسبت به افزایش قیمت‌های ماه آگوست تردید دارند و می‌گویند که بیشتر این افزایش ناشی از پیش‌خریدها و پیش‌بینی مذاکرات تولیدکنندگان برای ابزارهایی به منظور کاهش فزونی عرضه بوده است.

بانک مورگان استنلی در یادداشتی توضیح داد: «وضعیت آمار نشان به نظر دیدگاه ما را تایید می‌کند که افزایش اخیر قیمت نفت بیشتر فنی است و تا بر پایه عوامل بنیادی بازار. در حقیقت، خریداران جدید بیشتر در چند ماه گذشته غایب بودند.»

این بانک به توافق رسیدن تولیدکنندگان را «بسیار بعید» می‌داند و «موانع بسیار و چالش‌های لجستیکی بر سر راه رسیدن به یک توافق معنادار وجود دارد.»

بانک بارکلیز نیز در این باره نوشت: «هرچند ایران اکنون حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز کمتر از میزان پیش از تحریم‌ها در می ۲۰۱۱ نفت تولید می کند، اما احتمالا قبول نخواهد کرد که تولید خود را محدود کند و بدون ایران، عربستان شرکت نخواهد کرد.»

این بانک نیز امیدی به موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات ندارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.