قیمت نفت در بازار جهانی کاهش یافت

|
0 دیدگاه

در معاملات امروز بازار جهانی نفت با تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی و از سوی دیگر افزایش فشار عرضه با توجه به بالا رفتن تولید عراق، قیمت نفت یک درصد کاهش یافت.

در معاملات امروز بازار جهانی انرژی قیمت نفت یک درصد کاهش یافت.

از جمله مهمترین دلایل روند نزولی قیمت نفت در بازار جهانی افزایش فشار عرضه ناشی از بالا رفتن تولید نفت عراق است. از سوی دیگر ارزش دلار نیز در معاملات امروز بازار جهانی ارز افزایش یافت و همین امر قیمت نفت را نزولی کرد.

ایران نیز اعلام کرده است تنها در صورتی در نشست فریز نفتی ماه آینده کشورهای نفتی شرکت خواهد کرد کرد که کشورهای دیگر نیز حق ایران را برای به دست آوردن تمام سهم خود در بازار جهانی به رسمیت بشناسند.

کارگزاران بازار نفت جهانی اعلام کرده‌اند که افزایش عرضه نفت از طرف منطقه خاورمیانه و به طور ویژه عراق مهمترین علت کاهش قیمت نفت در بازار جهانی بوده است.

بنا به گفته ۲ نفر از مقامات شرکت نفت دولتی جنوب عراق، تولید نفت عراق در ماه آگوست به طور متوسط روزانه ۳٫۲۰۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است.

کارگزاران بازار جهانی نفت همچنین تقویت ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای بین‌المللی در نتیجه اظهارات اخیر بانک مرکزی آمریکا را یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت نفت عنوان کردند.

بانک مرکزی آمریکا اخیراً اعلام کرده است که این احتمال وجود دارد که نرخ بهره دلار در آمریکا تا پایان سال جاری افزایش یابد که همین امر به افزایش تقاضا برای دلار و بالا رفتن ارزش این ارز در برابر دیگر ارزهای بین‌المللی منجر شده است.

از سوی دیگر موضع‌گیری اخیر ایران نیز بر قیمت نفت فشار آورده است چرا که هفته گذشته ایران از همکاری خود با کشورهای نفتی در اجلاس ماه‌ آینده فریز نفتی در الجزایر خبرداده بود.

ایران پیش شرط درک متقابل دیگر کشورهای نفتی برای به رسمت شناختن حق ایران در رسیدن به سهم کامل خود از بازار جهانی را برای همکاری در این زمینه مطرح کرده‌ است.

تحلیلگران معتقدند عدم توافق بین اعضای اوپک منجمله ایران و عربستان نشان می‌دهد که انتظار کمی وجود دارد که اجلاس ماه آینده تاثیر گذار بوده و بر عرضه نفت در بازار جهانی اثر بگذارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.