لزوم تسریع در تخصیص کد معاملاتی به سهامداران خارجی

|
0 دیدگاه

در این روزها که سازمان بورس و اوراق بهادار با تحولات مدیریتی روبرو شده و رییس جدید این سازمان برنامه هایش را بیان کرده، تنور گمانه زنی ها درباره نحوه مدیرت شاپور محمدی داغ است و یکی از کارشناسان بازار سرمایه نسبت به عملکرد آینده محمدی اظهار امیدواری کرده و می گوید تسریع در تخصیص کد معاملاتی به سهامداران خارجی و نقدشوندگی سهام آن ها می تواند بازار سرمایه ایران را برای خارجی ها جذاب کند.

اسمعیل فوادیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ورود سرمایه‌گذار خارجی به بازار سرمایه ایران اظهار کرد: در حال حاضر افرادی که برای سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیند و قصد گرفتن کد معاملاتی دارند باید کدشان در وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان بورس تایید شود. به عقیده من باید این روند تسهیل شود و این افراد باید همانند سرمایه‌گذاران ایرانی کد معاملاتی دریافت کنند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی مستقیما به خارجی هم مثل ایرانی ها کد معاملاتی دهد

وی ادامه داد: شرکت سپرده‌گذاری نیز براساس قانون تعیین شده و مدیرانش مورد تایید سازمان بورس هستند. این شرکت همان‌طور که برای اشخاص ایرانی کد صادر می‌کند، باید برای خارجی‌ها هم کد معاملاتی صادر کند.

این فعال بازار سرمایه افزود: شاید عده‌ای در پاسخ بگویند که در حالت اول نظارت بهتری صورت می‌گیرد، ولی من نیز در جواب آن ها می‌گویم که دوستان باید نظارت‌شان را در حالت کلی بهتر کنند. باید پارامترها برای تخصیص کد معاملاتی به افراد را قوی‌تر کنیم تا نظارت بهتری صورت گیرد و در نهایت نیز همان‌طور که به سرمایه‌گذار داخلی کد می‌دهیم به سرمایه‌گذار خارجی هم کد تخصیص دهیم.

فوادیان درباره‌ی نقدشوندگی در بازار سرمایه ایران و ارتباط آن با جذب سرمایه‌گذار خارجی نیز تصریح کرد: ما باید نقل و انتقال وجوه از داخل به خارج و برعکس را راحت کنیم، چرا که سرمایه‌گذار خارجی به هر دلیلی تمایل دارد هر زمانی که خواست بتواند سرمایه‌اش را به پول نقد تبدیل کند، در نتیجه بازار باید نقدشوندگی داشته باشد.

وی تاکید کرد: تسریع در تخصیص کد معاملاتی به سهامداران خارجی، نقل و انتقال و نقدشوندگی سهام آن ها از داخل به خارج از کشور و برعکس، می‌تواند موضوعاتی باشد که باعث شود سرمایه‌گذار خارجی بیشتری جذب بازار ایران شود.

همه چیز را به برجام وصل نکنیم

این فعال بازار سرمایه با اشاره به اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، گفت: ما نباید تمام موضوعات را به برجام وصل کنیم، بلکه باید تلاش کنیم تا مدیریت‌مان درست شود در این صورت است که شرایط ما بهبود می‌یابد، البته من قبول دارم که موضوع برجام درباره‌ی مسائلی همچون نقل و انتقال وجوه تاثیرگذار است ولی این‌که ما نظارت‌مان را دریغ کنیم و مثلا به جای دو ماه زمان، پنج روزه کد معاملاتی صادر کنیم ربطی به برجام ندارد.

فوادیان با تاکید بر لزوم قوی‌تر کردن اخلاق حرفه‌ای در بازار سرمایه، تصریح کرد: ما باید اخلاق حرفه‌ای را در بازار سرمایه آموزش دهیم تا کسی آن را زیر پا نگذارد و معاملات براساس روابط صورت نگیرد. پارامترهای انسانی و اخلاق حرفه‌ای از مسائل مهمی است که باید در بازار سرمایه ترویج داده شود.

وی افزود: باید کاری کنیم که در بازار وضعیت نقدشوندگی بهبود بخشیده شود تا مردم در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند و اطمینان داشته باشند که هر زمانی که خواستند می‌توانند پول‌شان را از بازار خارج کنند.

این فعال بازار سرمایه اظهار کرد: سازمان بورس باید نظارت خود را قوی‌تر کند و بر تمام ارکان بازار سرمایه نظارت داشته باشد. من معتقدم شرکت بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس و حتی کارگزارها همه باید تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار باشد.

بازار فیزیکی را گسترش دهیم

فوادیان درباره‌ تغییر و تحولات مدیران سازمان بورس اوراق بهادار نیز گفت: شاپور محمدی از فعالان بازار سرمایه است و کاملا به این بازار آشنایی دارد. ما آمدن او را به فعال نیک می‌گیریم، البته باید بگویم که ما از مدیران قبلی سازمان از جمله صالح‌آبادی و فطانت هم راضی بودیم. محمدی به واسطه تجربه‌ای که در دولت دارد می‌تواند در سازمان بورس بسیار موفق باشد.

وی با تاکید بر این‌که علاوه بر معاملات آنلاین باید بازار فیزیکی را هم گسترش داد، گفت: باید تعداد کسانی که در بازار سرمایه کد معاملاتی دارند افزایش یابند و فعالان بازار سرمایه باید از اقصی نقاط ایران در این بازار حضور داشته باشند. علاوه بر این حضور فیزیکی کارگزاران، شرکت‌های بورس، فرابورس و بورس کالا  مهم است و این شرکت‌ها مانند شرکت‌های بیمه باید در تمام شهرهای ایران فعال باشند. در حالی که حاضر بورس بیشتر در تهران و شهرهای بزرگ متمرکز است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.