مجموعه شعرهای رضوی «شفق» رونمایی شد

|
0 دیدگاه

آیین رونمایی کتاب «آیه ۸۸» مجموعه اشعار رضوی محمدجواد غفورزاده (شفق) با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر در سالن همایش‌های مسجدجامع امیرالمومنین (ع) برگزار شد.

بر اساس گزارش رسیده، در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام وافی معاون فرهنگی بنیاد شهید اشرفی اصفهانی(ره) و دبیر برگزاری مراسم با اشاره به آمدن شفق از مشهد به تهران، این موضوع را کاری ارزشمند دانست و به معرفی اثر و شخصیت او پرداخت.

وی بنیاد شهید اشرفی اصفهانی را یک مجموعه قوی و فعال در ایجاد حرکت‌های عمیق فرهنگی در غرب تهران معرفی کرد و این مراسم رونمایی کتاب را شروع این حرکت دانست.

در ادامه حجت‌الاسلام زائری مدیر مرکز قرآنی احیاء و مدیر انتشارات خیمه شخصیت شفق را شخصیتی ممتاز و اثرگذار در عرصه فرهنگ و هنر دانست.

وی با اشاره به تکریم اهل بیت (ع) از طریق شعر، شعر را ابزار انتقال و رسانه نشر حقایق و معارف بیان کرد و گفت: شعر طریقت نیست و موضوعیت دارد و این امر باعث شده تا شعر اصلی‌ترین وسیله انتقال پیام در عرصه قدیم و جدید شود.

زائری گفت: شاعر باید پشت صحنه اتفاقات و ماجراها  را به ما نشان دهد و مهمترین خصوصیت اشعار استاد شفق جنبه تذکری و بیان پشت صحنه است که  این خصوصیت در کنار معنویت باعث شده اشعار ایشان ماندگار و تاثیرگذار شود.

او تلاش‌ها و زحمات شفق را خادمی واقعی امام رضا (ع) دانست.

در ادامه سنگری رییس هیأت علمی بنیاد دعبل خراعی حضور امام رضا (ع) در ایران را حرکت  مهمی در گسترش فرهنگ شیعه در ایران به علت دانست.

وی در ادمه به معرفی هفت شاعر مطرح در زمان امام رضا (ع ) که شعر رضوی می‌سرودند پرداخت و  گفت: باید شاعران عصر حال اشعار آن شاعران را بخوانند.

او اظهار کرد: یکی از شاعران رضوی‌سرای عصر حاضر، استاد محمدجواد غفور زاده است که بی هیچ تردید ایشان را باید یکی از استوانه‌های شعر آیینی و از تاثیرگذار ترین شاعران در این عرصه قلمداد کرد.

سنگری شعرهای شفق را به شعرهای شاعران عصر حضرت امام رضا (ع) خیلی نزدیک دانست و گفت: برخلاف شاعران امروز که خیلی فاصله دارند این اشعار نزدیک است.

وی دلیل این نزدیکی را پرداختن به خود شخصیت امام رضا (ع) وحضور قلبی و جسمی در فضای حرم امام رضا (ع) دانست و گفت: شاعران جدید بیشتر به حاشیه و نمودها می‌پردازند و خود شخصیت امام رضا (ع) در اشعار آنها غایب است.

رییس هیأت علمی بنیاد دعبل خراعی گفت: اطلاعات درباره ائمه اطهار (ع) کافی نیست و باید در کنار آنها زیست و تجربه حضوری به‌دست آورد . استاد شفق در کنار امام رضا (ع) زیسته است و امام را از مطلع تا مقطع درک کرده‌اند  و این درک، ایشان را متفاوت کرده است.

 سنگری یکی دیگر از دلایل متفاوت بودن شعرهای شفق را وجود پیام‌های مهم و کاربردی دانست و گفت: شعر در کنار عاطفی و احساسی بودن باید حامل پیام باشد.

در پایان این مراسم که با حضور استادان حوزه و دانشگاه، جامعه مداحان، شاعران  و اصحاب فرهنگ و ادب همراه بود مراسم رونمایی با حضور آیت‌الله اشرفی اصفهانی، سنگری، حجج‌الاسلام زائری و وافی انجام و از زحمات محمدجواد غفورزاده (شفق) و اسدی مدیر نشر جمهوری اسلامی ناشر اثر تقدیر شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.