مرمت «خانه دکتر قریب» به تامین اعتبار نیاز دارد

|
0 دیدگاه

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی می‌گوید، اعتبار لازم برای مرمت «خانه دکتر قریب» را ندارند و برای نجات آن دولت یا بخش خصوصی باید کمک کند.

سیدمحمد حسینی، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی، در پی گزارش ایسنا از «خانه دکتر قریب» در روستای گرکان، از توابع شهرستان آشتیان، درباره‌ی وضعیت مرمت آن، به ایسنا گفت: پیش از واگذاری این بنا به سازمان میراث فرهنگی استان، خانه تاریخی استاد قریب در اختیار فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است و در آن سال‌ها، آن طور که باید به بنا رسیدگی نشده و متحمل آسیب‌هایی جدی شده است.

حسینی افزود: آقای حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی، پس از تحویل این بنا به سازمان میراث فرهنگی قول داد که بخشی از اعتبار لازم برای مرمت ساختمان را تامین خواهند کرد که متاسفانه این اتفاق هنوز رخ نداده است.

او با بیان اینکه «خانه تاریخی دکتر قریب در روستای گرکان، مجموعه بسیار ارزشمندی است» خاطرنشان کرد: متاسفانه ما در طول مالکیت دوساله‌مان بر آن نتوانسته‌ایم از عهده مرمت آن برآییم. بنا بر برآورد ناظرین ما، مرمت این بنا در حدود ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی ادامه داد: در این شرایط که از عهده‌ مرمت آن برنمی‌آییم، آمادگی واگذاری‌اش به بخش خصوصی، مانند دهیاری آن روستا و داوطلبانی دیگر را داریم. اگر کسی واجد شرایط مالکیت آن باشد، می‌تواند به ما مراجعه کند تا خانه را به آن‌ها واگذار کنیم.

حسینی در پایان اضافه کرد: این خانه از اولویت‌های مرمت سازمان میراث فرهنگی است و ما امیدواریم در سفرهای آینده‌ی رئیس‌جمهوری به استان مرکزی، برای کمک به «خانه دکتر قریب»، اعتبار لازم برای مرمت آن را دریافت کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.