معرفی برندگان قدیمی‌ترین جایزه کتاب انگلستان

|
0 دیدگاه

برندگان جوایز ۱۰ هزار پوندی کتاب «جیمز تیت بلک» که عنوان قدیمی‌ترین جایزه ادبی انگلستان را یدک می‌کشد، معرفی شدند.

گاردین نوشت: «جیمز شاپیرو» و «بنجامین مارکوویتس» هریک با دریافت ۱۰ هزار پوند، به عنوان برندگان دو بخش بهترین رمان و اثر زندگی نامه‌ای جوایز «جیمز تیت بلک» معرفی شدند.

«۱۶۰۶: ویلیام شکسپیر و سال لیر» نام کتاب «شاپیرو» است که یک سال از زندگی خالق «مکبث» ـ بزرگترین نمایشنامه‌نویس انگلیسی‌زبان ـ را روایت می‌کند. «ویلیام شکسپیر» در آن سال آثاری چون «شاه لیر»، «مکبث» و «آنتونی و کلئوپاترا» را به نگارش درآورد. «شاپیرو» در سال ۲۰۰۶ با کتاب «۱۵۹۹» خود که به برهه دیگری از زندگی «شکسپیر» پرداخته، موفق شد جایزه «سموئل جانسون» را از آن خود کند.

نام کتاب برنده جایزه «مارکوویتس» هم «مجبور نیستی این‌طور زندگی کنی» است. این ششمین رمان «مارکوویتس» نویسنده‌ای که سابقا بسکتبالیست بوده، محسوب می‌شود. «مارکوویتس» در حال حاضر به تدریس نویسندگی خلاق در دانشگاه لندن مشغول است.

این دو نویسنده دوشنبه شب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ادینبورگ جوایز ۱۰ هزار پوندی خود را دریافت کردند. از برندگان پیشین جوایز ادبی «تیت بلک» می‌توان به «آنجلا کارتر»، «کورمک مک‌کارتی»، «ایِن مک‌ایوان»، «مارتین ایمیس»، «دی. اچ. لارنس»، «آنجلا کارتر»، «گراهام گرین» و «کلر تومالین» اشاره کرد. برنده بخش نمایشنامه‌نویسی قدیمی‌ترین جایزه کتاب انگلستان که از سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده نیز هفته آینده در فستیوال ادینبورگ معرفی می‌شود.

جوایز «تیت بلک» سال ۱۹۱۹ توسط «ژانت کوتس» همسر «جیمز تیت بلک» راه‌اندازی شد تا یاد همسر درگذشته‌اش را گرامی دارد. هر ساله بیش از ۴۰۰ کتاب و نمایش‌نامه توسط دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه ادینبورگ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا برندگان بخش‌های مختلف مشخص شوند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.